PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W konkursie tegorocznej 64. edycji prestiżowego, najstarszego festiwalu produkcji telewizyjnej – Prix Italia – która odbędzie się w Turynie, w dniach 16 – 21 września, zostaną zaprezentowane liczne produkcja TVP. W kategorii „fikcja” TVP pokaże „Głęboką wodę” Magdaleny Łazarkiewicz, a w sekcji „dokument” - „Wierę Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Drugą stronę plakatu” Marcina Latałło i "Tato poszedł na ryby" Grzegorza Packa.

Nagradzana już w tym roku w Chicago i Monte-Carlo, „Głęboka woda” została zrealizowana przez TVP2 we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Bohaterowie serialu to osoby, które angażują się w problemy innych ludzi. Są swoistymi "Aniołami Stróżami" chcącymi i potrafiącymi pomóc. To ostatni sprawiedliwi, nie wahający się wyciągnąć pomocną dłoń. Z zawodu - pracownicy socjalni, z powołania - społecznicy, którzy przeprowadzą potrzebujących przez „głęboką wodę", na bezpieczny brzeg.


Agata Tuszyńska podpisuje książce o Wierze Gram, kadr z filmu Zmarz-Koczanowicz, fot. KFF

"Wiera Gran" – najnowszy film Marii Zmarz-Koczanowicz, wyprodukowany przez Studio Largo i TVP2, to fascynujący portret Żydowskiej pieśniarki, której skomplikowane losy podczas i po drugiej wojnie światowej zrekonstruowała Agata Tuszyńska w swej książce „Oskarżona: Wiera Gran.” Film przedstawia liczne materiały archiwalne i rozmowy z Wierą Gran, z których wyłania się portret kobiety zmuszonej do konfrontacji nie tylko ze złem wojny, ale również z odrzuceniem i wrogością ze strony najbliższej jej grupy społecznej.

Nagrodzona w Nowym Jorku i pokazywana z sukcesem w Montrealu "Druga strona plakatu", wyprodukowana przez Redakcję Kutury TVP1 i SF Kalejdoskop, to pierwszy dokument poświęcony jednemu z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: Polskiej Szkole Plakatu. Polskie plakaty przekładały sztukę nad komercję. Ujmowały esencję danego zjawiska - filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych. Z dzisiejszej perspektywy, Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.

Wspólprodukowany przez TVP Kultura „Tata poszedł na ryby” – ostatni film Grzegorza Packa ukazuje Juana van Tonder, bon vivant’a z Cape Town, który pod wpływem traumatycznego wydarzenia zakłada w Pomfret, małej Południowoafrykańskiej wiosce, sierociniec dla czarnoskórych dzieci. Jednak przeszłość wciąż powraca w bolesnych wspomnieniach. Krok po kroku odkrywamy motywy, które doprowadziły Juana do Pomfret. Pedofil? Życiowy rozbitek? Uciekinier? Święty? A może Juan, przyjmując na siebie jak u Cotzee’ego hańbę apartheidu, próbuje jej zadośćuczynić? Film powstał w koprodukcji Wytwórni Filmów, PISF, TVP, Bogumił Godfrejów, Strefa Dźwięku, Braidmade Films, Handmade Pictures, JM Fidelity i Anny Wagner.

Festiwal Prix Italia – najstarszy światowy festiwal filmów telewizyjnych – zaprezentuje  w tym roku prawie tysiąc programów z całego świata, wyprodukowanych przez takie stacje TV, jak np. ORF (Austria), VRT (Belgia),  ARTV i CBC (Kanada), CCTV (Chiny), HRT (Chorwacja), CTV (Czechy), DR (Dania), YLE (Finlandia), ARTE i FR (Francja), ARD i ZDF (Niemcy), MTV (Węgry), RTE (Irlandia), RAI (Włochy), NHK (Japonia), KBS i MBC (Korea Płd.), NPO (Holandia), NRK (Norwegia), RTP (Portugalia), TVR (Rumunia), CH1 (Rosja), RTVSLO (Słowenia), TVE (Hiszpania), SVT (Szwecja), SRG SSR (Szwajcaria), BBC, CH4 i ITV (Anglia), etc. Festiwal odwiedzi również w tym roku Krzysztof Zanussi, który zostanie uhonorowany nagrodą Massimo za całokształt twórczości i zaprezentuje wybór swoich filmów, m.in. „Persona non grata.”
 
Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.prixitalia.rai.it


DR
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2012
Zobacz również
Wrzesień na dvd i blu-ray
[tv] Drugi sezon serialu "Luther" w ale kino+
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll