PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument Andrzeja Wolskiego o zabawkach i zabawach towarzyszących dzieciom w czasach socjalizmu będzie pokazywany w Museum of Modern Art (MoMA) podczas wystawy "Century of the Child: Growing by Design, 1900-2000".

Wystawa jest pierwszym na tak dużą skalę przeglądem XX-wiecznego designu dla dzieci. Gromadzi prace zarówno z obszarów luźno związanych z tematyką zabawy (architektura szkolna, szpitale dziecięce), jak i projekty placów zabaw czy odzieży, zabawki, meble, książki dla dzieci.Tytuł wystawy nawiązuje do wydanej w 1900 roku książki "Stulecie dziecka" szwedzkiej pisarki i pedagog Ellen Key, w której zawarła swoje wizje i poglądy dotyczące wychowania dziecka w XX wieku. Według niej "stulecia dziecka" powinno się charakteryzować poszanowaniem jego praw, okazywaniem mu zaufania i pozostawieniem całkowitej swobody, dopóki dziecko nie narusza prawa innych.


Kadr z filmu "Zabawki" ("Toys"), na zdj. Andrzej Dudziński, fot. Andrzej Adamczak

Dokument Andrzeja Wolskiego to opowieść o upolitycznieniu każdej dziedziny życia, szarości i siermiężności. Narratorami w filmie są zarówno ludzie kultury, jak i polityki, współtwórcy współczesnych losów Polski - Lech Wałęsa, Jan Lityński, Henryk Wujec. O tym, jak polskie dzieci ery komunizmu za pomocą patyków i drutu uczyły się samodzielnego myślenia opowiadają m.in.: grafik Andrzej Dudziński, poeta Tomasz Jastrun, pisarka Dorota Masłowska, aktor Wojciech Pszoniak. Ich wspomnienia z dzieciństwa przeplatane są materiałami archiwalnymi z Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych czy Filmoteki Narodowej. Przedstawiają one zabawy dzieci w powojennych ruinach, socrealistyczne zabawki, którymi działacze partyjni obdarowywali młodzież, importowane cuda techniki. Z braku zabawek w Polsce Ludowej rozwinęło się majsterkowanie. Do pokolenie dorastającego w tym czasie skierowany był  program telewizyjny "Zrób to sam": prowadzący Adam Słodowy (nazywany polskim McGyverem) pokazywał, jak z kawałka blachy, drutu albo nakrętek od butelek zbudować nową zabawkę lub proste urządzenie elektryczne.

Twórca dokumentu, reżyser i dokumentalista Andrzej Wolski, na stałe mieszka we Francji. Jest współautorem  scenariusza do nominowanego do Oscara w 1991 roku filmu fabularnego "Europa Europa" w reżyserii Agnieszki Holland. Ważnymi filmami w jego dorobku są: "Culture Monthly" (1985) - historia Instytutu Literatury w Maisons-Laffitte, portret Józefa Czapskiego "Czapski" (1985), "Emissaires" (1987) - dokument, w którym Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Lerski i Jan Karski, trzech kurierów ujawnia nieznane fakty o ich misjach wojennych w Londynie, "Moi, Gombrowicz" (1989) - seria wywiadów, w których Witold Gombrowicz wypowiada się na temat współczesnych tendencji w sztuce i przy okazji wyjawia swoje fobie i prowokacje, "Jan Lebenstein - dziennik samotnika" (2000).

Film "Toys" został zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w cyklu "Przewodnik do Polaków".

EJ
culture.pl
Ostatnia aktualizacja:  26.06.2012
Zobacz również
Wakacje z polską animacją w siedmiu miastach
"2 dni w Nowym Jorku" - w kinach od 29 czerwca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll