PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.08.2019
Wielkimi krokami zbliża się piąta edycja Bytom Film Festival. Od samego początku impreza ta stawia przed sobą jasne, chociaż wcale nie łatwe cele: łączenie lokalnej perspektywy z uniwersalnym, światowym kinem; wspieranie młodych artystów przy jednoczesnym honorowaniu twórców wielkich. Jednocześnie bytomskiemu festiwalowi przyświeca idea Festiwalu Popularyzatorów Filmowych - wydarzenia stawiającego w świetle reflektorów krytyków, recenzentów czy blogerów. Podczas trzech festiwalowych dni - od 5 do 7 września - odbędą się warsztaty, dyskusje i spotkania z niezwykłymi gośćmi.
W hołdzie Mistrzyni

Podczas piątej edycji festiwalu jego stały punkt programowy - sekcja “W hołdzie Mistrzowi” - poświęcona zostanie Mistrzyni. Z okazji 40. rocznicy reżyserskiego debiutu Agnieszki Holland, uhonorowanego nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na festiwalu w Cannes filmu "Aktorzy prowincjonalni" (1978), pokazane zostaną trzy dzieła reżyserki. Oprócz wymienionego będą to: "Europa, Europa" (1990) oraz „Kobieta samotna” (1981). Wśród zaproszonych gości znajdzie się wybitny scenograf, Allan Starski oraz jego żona, autorka kostiumów, Wiesława Starska - oboje współpracowali z Agnieszką Holland przy produkcji "Europa, Europa"; nominowanego do Oscara i BAFTy, laureata Złotego Globu. Spotkanie z nimi zwieńczy festiwalowy pokaz tego filmu; poprowadzi je Monika Talarczyk.

Kino o Kinie

Popularyzatorzy filmowi to nie tylko krytycy i filmoznawcy. Często źródłem najciekawszych refleksji o kinie są obrzeża innych dziedzin nauki czy sztuki. Dowodem na to jest Slavoj Žižek - jeden z najbardziej kontrowersyjnych myślicieli XXI wieku, wnikliwy komentator Marxa, Freuda czy Lacana, bezkompromisowy krytyk współczesnego świata. Jego częstokroć szokujące analizy dzieł filmowych budują, czerpiąc przy tym obficie z psychoanalizy i krytyki kulturowej, obraz dziesiątej muzy jako fascynującego odbicia naszych lęków, traum i najbardziej perwersyjnych pragnień - zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Poglądy Żiżka nie tylko wykraczają poza granice tradycyjnego rozumienia kina, lecz rozsadzają je od środka. Dzięki współpracy z reżyserką Sophie Fiennes powstały dwa filmy z udziałem filozofa – "Z-boczona historia kina" (2006) oraz "Perwersyjny przewodnik po ideologiach" (2012). Oba zostaną pokazane podczas festiwalu, zaś widownię wprowadzi do nich Kuba Mikurda - filmoznawca, psycholog oraz tłumacz twórczości Žižka.

Mikurda przedstawi publiczności także swój własny film – „Love Express” (2018), opowiadający historię kariery Waleriana Borowczyka - obiecującego grafika, pionierskiego twórcy surrealistycznej animacji, reżysera, który stał się ostatecznie zakładnikiem produkowanych taśmowo, coraz bardziej kiczowatych erotyków. Kreatywność w zastosowaniu rozmaitych technik i tytaniczna praca nad źródłami - film Mikurdy jest pełen archiwalnych materiałów filmowych, recenzji, wycinków z prasy - pozwoliły ukazać kompletny portret skonfliktowanego, pełnego sprzeczności artysty.

Silesia Panorama

Powstania Śląskie stanowią ważny epizod w dziejach całego kraju, zaś dla Górnego Śląska są bezsprzecznie najważniejszym okresem w jego historii. Niestety, coraz bardziej znikają one z indywidualnej i, przede wszystkim, zbiorowej pamięci jego mieszkańców. Jednym z projektów mających na celu odwrócenie tego procesu jest Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, tworzona z inicjatywy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Encyklopedia sięga po relacje uczestników walk i protestów oraz ich życiorysy, utrwalone w rodzinnych historiach, na których kanwie tworzy krótkometrażowe dokumenty opowiadające o najważniejszych postaciach i wydarzeniach XX-wiecznej historii Śląska. Na festiwalu wyświetlonych zostanie kilka z ponad 20 odcinków tej serii. W seansie i dyskusji skupionej wokół niego wezmą udział twórcy Encyklopedii - Kamil Niesłony oraz doktor Maciej Marmola - oraz Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Pokazy specjalne

Oprócz wymienionych, Bytom Film Festival uświetnią także dwa pokazy specjalne. "Lista Schindlera" - film, który zapisał się nie tylko w historii kinematografii, ale też w zbiorowej świadomości na tyle wyraźnie, że nie trzeba go ani przedstawiać, ani legitymizować branżowymi nagrodami. Warto je jednak przypomnieć ze względu na wielki sukces polskich członków ekipy: liczne BAFTy, trzy Złote Globy oraz siedem Oscarów; w tym statuetka za Najlepsze zdjęcia dla Janusza Kamińskiego oraz podwójna nagroda dla Allana Starskiego i Ewy Braun za Najlepszą scenografię i dekorację wnętrz. Allan Starski i Ewa Braun wezmą udział w festiwalowym pokazie tego kultowego dzieła.

Rok temu festiwal gościł film tak niezwykły, że doczekał się on dokumentu na swój własny temat. Mowa o „Twoim Vincencie” (2017) w reżyserii pochodzącej właśnie z Bytomia Doroty Kobieli. „Twój Vincent. Sen niemożliwy” (2019) dokumentuje pracę dziesiątek malarzy i realizatorów w ich zmaganiach na różnych etapach produkcji i malowania poszczególnych ujęć. W filmie poznajemy złożony etap powstawania animacji, towarzyszące temu chwile radości i satysfakcji, aż po spektakularny sukces w postaci nominacji do Oscara. To historia o tym, jak pomysł na krótki film przerodził się w najbardziej kasowy polski film animowany w historii. W pokazie weźmie udział reżyser filmu, Michał Węcel.

Warsztaty, spotkania, dyskusje

Niemal każdy seans w ramach Bytom Film Festival oferuje dodatkowo spotkanie z twórcami filmu lub znawcami. Wśród festiwalowych atrakcji znajdą się także warsztaty i panele dyskusyjne.

Warsztaty: Różnice w amerykańskiej i polskiej produkcji filmowej poprowadzi Marek Poray-Heywowski - nagradzany filmowiec, naukowiec, profesor sztuki operatorskiej i realizacji telewizyjnej, współpracujący m.in. z Uniwersytetem Stanford, CILECT, Łódzką Szkołą Filmową czy SONY. Rozmowa połączona będzie z projekcją produkowanego przez niego filmu „Manipulacja” (2011).

Wśród gości festiwalu znajdzie się także Andrzej Krakowski - reżyser, scenarzysta, producent i pisarz, profesor na Wydziale Sztuki, Mediów i Komunikacji w City College of New York. Organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone jego najnowszej książce. „Bronisław Kaper. Od początku do końca” to biografia pierwszego polskiego zdobywcy Oscara. Andrzej Krakowski weźmie także udział w panelu dyskusyjnym “Nie wszystko złoto, co się świeci. Obalamy mity o Oscarach”. Dołączą do niego laureaci nagrody, Ewa Braun oraz Allan Starski, a także Dominik Sobolewski i Maciej Stasierski z bloga filmowego Watching Closely. Rozmowę poprowadzi redaktor naczelny portalu Filmweb, Michał Walkiewicz.

Pokazy konkursowe

Jak co roku, festiwal nagrodzi filmy krótkometrażowe w trzech kategoriach: najlepszy dokument, najlepszy film fabularny oraz najlepszy eksperyment lub animacja. Poziom selekcji konkursowej stale rośnie, zaś do Bytomia trafiają obrazy nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach. Pokazy filmów konkursowych podczas Bytom Film Festival szybko urastają do rangi przeglądu najnowszych perełek filmowych z całej Polski.

Pełną listę filmów wraz z opisami, a także szczegóły dotyczące wszystkich pozostałych atrakcji, znajdziecie na stronie internetowej: www.festivalbytom.pl
AK
Bytom Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2019
Zobacz również
„Przypadek Johanny Langefeld” nagrodzony w Kanadzie
Festiwal Kino Dzieci odbędzie się w 22 miastach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll