PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Uroczysta premiera zrekonstruowanej cyfrowo „ZIEMII OBIECANEJ” z udziałem aktorów i twórców filmu odbędzie się na OFF PLUS CAMERA 15 kwietnia w kinie Kijów.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera i Projekt KinoRP organizują uroczystą premierę zrekonstruowanej cyfrowo „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, którą uświetni swoją obecnością reżyser oraz Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Witold Sobociński, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Adam Kopczyński, Andrzej Łapicki, Jerzy Domaradzki, Maciej Putowski, Barbara Ptak, Anna Nehrebecka, Michał Ratyński oraz Andrzej Kotkowski.


Kadr z filmu "Ziemia obiecana", fot. Fototeka Filmoteki Narodowej

„Ziemia Obiecana” to film, który nie potrzebuje rekomendacji – o jego klasie świadczą nie tylko nagrody krajowych czy zagranicznych festiwali, łącznie z nominacją oscarową, ale też liczne wygrywane przez plebiscyty. Ten film to sukces zbiorowy, dzieło niezwykle profesjonalnej ekipy, która udowodniła, że w Polsce można zrobić prawdziwie amerykańskie kino. Cyfrowa rekonstrukcja „Ziemi obiecanej”, pozwoli jeszcze bardziej docenić kunszt reżyserski Andrzeja Wajdy - wizjonera i inscenizatora, podobnie jak prace operatorów filmu: Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego i Wacława Dybowskiego. Nadzór artystyczny nad rekonstrukcją sprawował Witold Sobociński, digitalizację i rekonstrukcję obrazu wykonano w laboratoriach The Chimney Pot, a dźwięku w studio Sound Place.

Andrzejowi Wajdzie wyprawa do „Ziemi Obiecanej” zajęła kilka lat. A zaczęła się od zdumienia, że w Łodzi lat 70. XX wieku zachowała się w niemal nienaruszonym stanie XIX–wieczna zabudowa fabryczna. Tak narodził się pomysł odkurzenia nieco zapomnianej już wówczas powieści Władysława Reymonta i odczytania jej na nowo - w efekcie powstał także jeden z najwybitniejszych polskich filmów: porywająca wizja przełomu epok i fascynujący portret miasta-potwora i jego mieszkańców.

Projekt KinoRP, w ramach którego powstają rekonstrukcje cyfrowe arcydzieł polskiego kina, ma na celu ocalenie dorobku polskiej kinematografii - niegdyś marki doskonale rozpoznawalnej w świecie - poprzez stworzenie cyfrowych kopii wysokiej jakości. Projekt KinoRP to przywrócenie publiczności – głównie w kinach, ale także w telewizji HD oraz na nośnikach Blu-ray i DVD – polskiej klasyki filmowej w doskonałej jakości obrazu i dźwięku. KinoRP to projekt w dużej mierze edukacyjny – dzięki niemu młodzi ludzie, wychowani już w świecie technologii cyfrowych, mogą poznawać najwybitniejsze polskie filmy w najlepszej jakości – i na dużym ekranie. Wszystkie rekonstrukcje są wykonywane z udziałem twórców filmów: autorów zdjęć, dźwięku i reżyserów. Nadzór artystyczny nad rekonstrukcjami wykonywanymi w ramach Projektu KinoRP sprawują najwybitniejsi polscy operatorzy, m.in. Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jan Laskowski, Grzegorz Kędzierski.

 

 

 

KS
OFF PLUS CAMERA
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2012
Zobacz również
Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Konferencja naukowa "Nieme kino i teatr XXI"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll