PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W maju w Warszawie już po raz dziewiąty odbędzie się  Planete + Doc Film Festival, jedna z najważniejszych w  Polsce imprez prezentujących czołowe osiągnięcia światowego dokumentu. Gośćmi festiwalu będą m. In.  brytyjska aktorka Charlotte Rampling, reżyserzy Tony Gatlif z Francji i Wiktor Kossakowski z Rosji, pisarz rosyjski Wiktor Jerofiejew . Festiwal  odbędzie się w dniach 11-20 maja 2012 roku.



Artur Liebhart, fot. Tomasz Adamowicz Forum

Gościem festiwalu będzie również Harun Farocki, niemiecki reżyser filmowy i twórca wideoinstalacji. Retrospektywa filmów dokumentalnych Farockiego oraz wystawa jego prac będą najważniejszymi wydarzeniami tegorocznej edycji Planete+ Doc - ocenili organizatorzy festiwalu.

Program imprezy, w ramach której corocznie pokazywane są najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata, zaprezentował 28 marca 2012 roku na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu, Artur Liebhart. Festiwal będzie organizowany w Kinotece, kinie Luna i w CSW Zamek Ujazdowski.

Projekt Nim, reż. James Marsh

Produkcje, które wystartują w konkursie o nagrodę główną, o nazwie Millennium, to m.in.: "Projekt Nim", nowy film Jamesa Marsha, reżysera oscarowego "Człowieka na linie"; "Chwała dziwkom", nagrodzony na festiwalu w Wenecji dokument Michaela Glawoggera; "Oburzeni"Tony'ego Gatlifa, dokument nakręcony na podstawie książki "Czas oburzenia!" Stephane'a Hessela, nazwanego "duchowym ojcem Ruchu Oburzonych"; oraz "Niech żyją Antypody!" Wiktora Kossakowskiego.

W tym samym konkursie walczyć będą: "Ambasador" duńskiego reżysera Madsa Bruggera, który wcześniej wyreżyserował znakomity dokument "Idioci w Korei"; film "Charlotte Rampling. Spojrzenie" Angeliny Maccarone - o znanej brytyjskiej aktorce; oraz "Dług według Margaret Atwood" Jennifer Baichwal, film oparty na zbiorze esejów Atwood, kanadyjskiej pisarki, pt. "Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa".

Wśród konkursowych filmów znajdą się także "Pułapki rozwoju" Mathieu Roya i Harolda Crooksa, wyprodukowany przez Martina Scorsese dokument o przyszłości naszej planety, nakręcony na podstawie książki "Krótka historia rozwoju" Ronalda Wrighta. Głos w filmie zabierają m.in. Jane Goodall i Stephen Hawking.

Aktorka Charlotte Rampling przyjedzie do Warszawy w związku z projekcją filmu na jej temat. Polską stolicę odwiedzi również Tony Gatlif, reżyser francuski urodzony w Algierii, publiczności znany m.in. jako twórca fabuły "Exils" z 2004 r., za którą dostał nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu w Cannes.

    Charlotte Rampling. Spojrzenie, reż. Angelina Maccarone

Rosyjski reżyser Wiktor Kossakowski, oprócz prezentowania w konkursie filmu "Niech żyją Antypody!", poprowadzi wykład mistrzowski (tzw. masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej, uczniów szkół filmowych i młodych adeptów filmowej sztuki. Jego rodak, pisarz Wiktor Jerofiejew, będzie gościł na festiwalu w związku z pokazem filmu, którego jest bohaterem, "Rosyjskiego libertyna" (Finlandia, reż. Ari Matikainen).

Gościem Planete+ Doc będzie także czeski reżyser i producent Petr Lom, twórca filmów poruszających tematykę praw człowieka ("Na linie", "Listy do prezydenta"). Jego nowy obraz, "Powrót na Plac Wolności" (wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude), zapis niedawnych wydarzeń na placu Tahrir w Kairze, znajdzie się w programie festiwalu.

Elementem tegorocznej edycji Planete Doc+ będzie sekcja "LSD: Love, Sex & Dreams". W jej ramach organizowane będą specjalne nocne projekcje filmów. Obejrzeć będzie można m.in. kontrowersyjne dokumenty "Punkt G. Historia przyjemności" Segolene Hanotaux i Gillesa Bovona oraz "Siostry lekkich obyczajów" Roba Schroedera i Gabrielle Provaas.

W sekcji "Wena i muza - Free Your Mind" znajdą się z kolei filmy muzyczne, np. o Marku Sandmanie, wokaliście zespołu Morphine, oraz filmy o sztuce i artystach, m.in. o Bercie Sternie, kultowym fotografie gwiazd, autorze słynnej "sypialnianej" sesji Marilyn Monroe.

Festiwalowe punkty programu poświęcone Farockiemu organizatorzy zapowiedzieli na konferencji jako wydarzenie pod wspólnym tytułem: "Harun Farocki pierwszy raz w Warszawie. Wystawa i retrospektywa filmów".


Harun Farocki, fot. Planete+ Doc Film Festival

Jak podkreślili, Farocki to jeden z najciekawszych współczesnych artystów na świecie. "Od lat 60. realizuje filmy dokumentalne. Od lat 90. tworzy wideoinstalacje w przestrzeniach najważniejszych galerii świata. Artystę interesują społeczne mechanizmy, szczególnie te o niejednoznacznym charakterze: kwestie relacji nauki i kontroli, obserwacji i władzy, produkcji i destrukcji, czy wreszcie obrazu i odpowiedzialności za skutki wojny, a także społeczne konsekwencje tych zależności. Motywem powracającym w twórczości Farockiego jest krytyka wojny" - opisują działalność artysty organizatorzy festiwalu.

Retrospektywa filmów rozpocznie się 12 maja w Kinotece. Pokazanych będzie 14 dokumentów, zrealizowanych w ciągu ostatnich 40 lat, m.in.: "Wideogramy rewolucji" (1992), "Robotnicy opuszczają fabrykę" (1995), "Ogień nie do ugaszenia" (1969).

Głównym elementem wystawy w CSW Zamek Ujazdowski będzie instalacja "Deep Play", w której Farocki wykorzystał materiały z relacji telewizyjnej z finału mistrzostw świata w piłce nożnej. Na wystawie znajdą się też m.in. prace z cyklu "Poważne Gry", odnoszące się do metod wykorzystywania symulacji komputerowych w treningu oraz terapii amerykańskich żołnierzy. Ekspozycję będzie można oglądać od 12 maja do 19 sierpnia. 






PM
PAP
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2012
Zobacz również
ArtBuzz 2012. Duch renesansu, cybertechnologie i produkcja filmowa
Box Office. Hans Kloss. Stawka mniejsza niż „Igrzyska śmierci”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll