PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Klaudiusz Chrostowski, reżyser filmu „Ultima Thule”, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uroczyste wręczenie „Perspektywy” odbyło się 20 listopada 2023 roku w warszawskim kinie Kultura. Organizatorem gali jest Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
OBEJRZYJ RELACJĘ Z WYDARZENIA

- Jestem niezmiernie wdzięczny za nagrodę „Perspektywa” imienia Janusza „Kuby” Morgensterna. Janusz Morgenstern to twórca, którego filmy stworzyły polskie kino i stanowią inspirację dla wielu, w tym również dla mnie, do podążania tą pełną wyzwań, ale i satysfakcji filmową drogą. Przed realizacją mojego debiutu „Ultima Thule” oglądałem film „Jowita”, który stał się dla mnie impulsem do działania. To pełna emocji, kameralna historia, w której jednym z motywów jest poszukiwanie. Tak właśnie chciałem przedstawić widzowi historię, tworzącą „Ultima Thule”. Chciałbym przy tworzeniu kolejnych filmów mieć zawsze blisko serca „Jowitę” czy „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna. To filmy, w których jeden kadr opowiada więcej niż tysiąc słów i reprezentuje to, co według mnie w kinie najważniejsze, czyli emocje oraz relacje między ludźmi. Bardzo dziękuję kapitule za nagrodę, która stanowi w momencie debiutu niezwykłą motywację do dalszego działania – mówi Klaudiusz Chrostowski.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ

fot. Mateusz Grochocki/East News/SFP 

Klaudiusz Chrostowski, fot. Wacław Warchoł

- Film Klaudiusza Chrostowskiego „Ultima Thule” to opowiedziana w bardzo subtelny sposób historia o próbie odnalezienia swojego miejsca w świecie, swoich potrzeb i o tym, że na dojrzewanie nigdy nie jest za późno. To portret trzydziestoletniego Bartka (świetna rola Jakuba Gierszała, współproducenta filmu), który wyrusza w podróż w poszukiwaniu nowych perspektyw. Nagroda im. Janusza Kuby Morgensterna "Perspektywa" jest potwierdzeniem, że warto tą drogą podążać – mówi Krystyny Cierniak-Morgenstern.

„Ultima Thule” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego to wyjątkowa opowieść́ o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni. Trzydziestoletni Bartek wyrusza w samotną podróż na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, aby odnaleźć siebie. Ma ze sobą tylko plecak, wspomnienia i pytanie „co dalej?”. Dzika natura, praca i nowe relacje codziennie wystawiają go na próbę, ale dają także szansę na spojrzenie w głąb siebie i odpowiedzenia sobie na najważniejsze pytania. Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera. „Ultima Thule” trafi do kin 16 lutego 2024 roku. Jego dystrybutorem jest Madness.

Klaudiusza Chrostowski - reżyser i scenarzysta. Autor filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków. Ukończył University of the Arts London na wydziale Film and Video oraz Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Teledyskiem do utworu „Katarakta” Daniela Blooma zdobył nominację do Fryderyka za najlepszy teledysk roku. Jego pełnometrażowy film dokumentalny „Call Me Tony” został nagrodzony m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, Millennium Docs Against Gravity i Zagrebdox. Ponadto brał udział m.in. w: DOK Leipzig, Doc Aviv czy Escales Documentaries. Za swój debiut fabularny „Ultima Thule” otrzymał główną nagrodę w konkursie filmów mikrobudżetowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

***
Niezwykłym momentem wieczoru było zaprezentowanie zrekonstruowanego cyfrowo krótkometrażowego filmu „Przygoda w terenie” Janusza Morgensterna z 1960 roku. W filmie dziennikarka jedzie na prowincję w poszukiwaniu tematu do scenariusza filmu. Poznaje tam kilku mężczyzn, którzy zdobyli zawody dzięki służbie wojskowej. Wie już, o czym będzie film...To krótki film propagandowy zachęcający do służby wojskowej. "Przygodę w terenie" odnalazł Andrzej Pągowski, który ostatnio zaprojektował współczesne plakaty do wszystkich dwudziestu filmów Janusza Morgensterna.

***
„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński, Paweł Maślona, Ewa Bukowska, Jan Holoubek oraz Bartosz Blaschke. Podczas poprzedniej edycji Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Daniela Jaroszka za film „Johnny”.

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” odbyło się w poniedziałek, 20 listopada 2023 roku w kinie Kultura w Warszawie. Organizatorami gali są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Partnerem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2023
Zobacz również
„Duchy” Karola Ulmana. Powstaje film inspirowany „Pociągiem” Jerzego Kawalerowicza
Dokument „Moja siostra” nagrodzony na IDFA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll