PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

"Polskie kino lat 1966-1989 stało mocno na dwóch nogach - jedną z nich były Zespoły Filmowe, produkujące nasze filmy i chroniące nas przed nieustanną konfrontacją z komunistycznym reżimem. Drugą - zawodowa organizacja - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które systematycznie i skutecznie wspierało nasze artystyczne i tematyczne zmagania z polityczną kontrolą kinematografii" – te słowa Andrzej Wajda pisze we wstępie do albumu „Stowarzyszenie Filmowców Polskich”, wydanego z okazji 45-lecia SFP.

  
 Stowarzyszenie w 2011 roku kończy 45 lat. Dzieje Stowarzyszenia to historia polskiej kinematografii. W albumie, z niezwykłą okładką Rafała Olbińskiego, ponad 700. niezwykłych zdjęć opowiada historię nie tylko tej organizacji, ale także całej polskiej kinematografii po II Wojnie Światowej. Do tego – indeks ponad 1500. zdjęć osobistych, pochodzących z deklaracji członkowskich.
  
 Trzej prezesi: Janusz Majewski, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, 25-lecie SFP na festiwalu w Gdyni, 1991, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Kinematografii

"Do dziś zdumiewa nie jedność filmowego środowiska, które poza niewielką grupą członków PZPR (z których zresztą nie wszyscy byli tej partii stuprocentowo wierni) broniło filmów kolegów i skutecznie podtrzymywało to, co rodziło się w tamtych trudnych latach w naszym polskim kinie. Wiem coś o tym - najpierw jako członek SFP od jego powstania, potem będąc w Zarządzie Stowarzyszenia, a w końcu jego prezesem, aż do rozwiązania SFP w 1981 roku, w stanie wojennym. SFP, reaktywowane w 1983 roku, odrodziło się do nowego życia natychmiast po odzyskaniu niepodległości" – przyznałAndrzej Wajda.

Steven Spielberg składa życzenia Andrzejowi Wajdzie, jubileusz 80-lecia reżysera, zorganizowany przez SFP, fot. SFP

Janusz Majewski, wspominając "tamte heroiczne czasy", gdy środowisko filmowe musiało "stawiać czoło rozmaitym opresjom", ocenia: "Sądzę, że po prostu robiliśmy wtedy wszystko, co trzeba, aby obronić naszą wspólnotę i dochować wierności wartościom, które uznaliśmy za nasze. I udało się, wygraliśmy".

 


Walny Zjazd SFP w 2007 - rozpoczynają Prezesi Honorowi: Janusz Majewski i Andrzej Wajda, fot. SFP

prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich był reżyser Jerzy Kawalerowicz - przez trzy kadencje, w latach 1966-78. Następnie funkcję prezesa pełnili: Andrzej Wajda (1978-81), Janusz Majewski (1983-90), Jan Kidawa-Błoński (1990-94) i Jerzy Domaradzki (1994-96). Od 1996 r. Stowarzyszeniem kieruje Jacek Bromski.

Rozdanie corocznych Nagród SFP za dorobek życia, Laureaci: Andrzej Bogdanowicz, Elżbieta Kurkowska, Stanisław Lenartowicz oraz Jacek Bromski i dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, fot. A. Kędzierska / SFP

W albumie przywołano wspomnienia Kawalerowicza o czasach kierowania SFP. "Podczas mojej prezesury odbyłem bardzo dużo rozmów na temat filmów, które z woli władzy trafiały na półkę. Stowarzyszenie toczyło batalie o szykanowane utwory audiowizualne. Dzięki naszym zabiegom wiele z nich ujrzało światło dzienne" - opowiadał pierwszy prezes. Jak czytamy w książce, druga połowa lat 70. była w Polsce okresem "szczególnej gry między władzą a środowiskiem filmowym". "Z jednej strony władze zapewniały o gotowości rozbudowy bazy produkcyjnej kinematografii, z drugiej - środki szły na rozbudowę produkcyjnego zaplecza Telewizji Polskiej, czemu towarzyszyły dumne zapewnienia o narodzinach ‘drugiej kinematografii’. Z jednej strony urzędnicy Naczelnego Zarządu Kinematografiiwydawali zgodę na produkcję filmów, które ułożyły się w nurt kina moralnego niepokoju, z drugiej -Mieczysław Wojtczak, wiceminister kultury odpowiedzialny za kinematografię, zapłacił stanowiskiem za zgodę na powstanie ‘Człowieka z marmuru’ Wajdy i‘Barw ochronnych’ Zanussiego. Jego następca, Janusz Wilhelmi, spotkał się z bezprecedensowo jednolitym oporem całego środowiska" – czytamy. 

 

 

 Walka o Ustawę o kinematografii przybierała w 2005 roku niezwykłe formy: w zorganizowanej przez SFP akcji aktorki Anna Przybylska i Katarzyna Bujakiewicz  rozmawiają z politykami (na zdj. Zbigniew Ziobro), fot. P. Terlikowski

„Nie żyję marzeniami, wolę trzymać się faktów” – pisze Jacek Bromski, prezes od 1996 roku – „Mimo różnych kłopotów kinematografia ma się coraz lepiej, powstaje coraz więcej dobrych filmów, w dużej mierze dzięki nowemu pokoleniu reżyserów, które wreszcie odnalazło się w nieprostej (a zarazem ciut za prostej) rzeczywistości. Trzeba bronić tego, co dla twórczości filmowej wywalczyliśmy.”

 

 

25-lecie SFP, 1991 - przyszły prezes Jacek Bromski i były - Andrzej Wajda. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Kinematografii
 

W książce znalazły się m.in. pochodzące z różnych lat wypowiedzi znanych twórców, np. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Hoffmana. Jubileuszowa publikacja, przygotowana pod redakcją Anny Wróblewskiej, liczy prawie 400 stron. Autorem tekstów jest Konrad J. Zarębski. Fotografie pochodzą m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Kinematografii, Filmoteki Narodowej i ze zbiorów prywatnych. W albumie opisano kolejne etapy działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich od momentu jego założenia w 1966 r. SFP to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Obecnie liczy ok. 1700 członków. Są to m.in. ludzie odpowiedzialni za tworzenie filmów  (np. reżyserzy, producenci, operatorzy), aktorzy, a także filmowi krytycy. Jak podkreślają po latach przedstawiciele Stowarzyszenia, "dzięki działaniom kolejnych zarządów SFP polska kinematografia nawet w najbardziej nie sprzyjających warunkach cenzury politycznej miała szanse rozwoju".

SFP wita Jana A. P. Kaczmarka po otrzymaniu Oscara, Kino Kultura, 2004 rok - Sławomir Idziak, Andrzej Wajda, Jan A. P. Kaczmarek, Ewa Braun, Waldemar Dąbrowski, Allan Starski. fot. T. Jędrzejowski, SFP.



 



 

 

 

 

WRÓB
PAP, informacja własna, SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2011
Zobacz również
Premiera filmu z Muskałą, Pszoniakiem, Braciakiem i Żurkiem
„Syberia. Monamour”. Ciemna twarz Rosji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll