PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pełen wzruszeń, humoru, dobrych emocji, a także tańca baletowego film Kingi Dębskiej "Święto ognia" startuje w Konkursie Głównym festiwalu w Gdyni. Premiera w kinach już 6 października.
Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej powstało w oparciu o popularny wśród czytelników bestseller 2021 roku autorstwa Jakuba Małeckiego, uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida.
Anastazja (Paulina Pytlak) ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma ze starszą siostrą Łucją (Joanna Drabik) – wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, będącą u progu wielkiej kariery. Anastazję samotnie wychowuje ojciec Poldek (Tomasz Sapryk). Wkrótce życie całej trójki wkroczy w nowy etap, kiedy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka Józefina (Kinga Preis). To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.
W filmie występują także Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski i Karolina Gruszka.

KONFERENCJA PRASOWA


Wszystko zaczęło się od Piotra Dzięcioła,  który przeczytał jeszcze niewydaną książkę „Święto ognia” i zaproponował mi współpracę. Kiedy sama zapoznałam się z historią napisaną przez Jakuba Małeckiego, wzruszyłam się i od razu zdecydowałam, że chcę realizować ten film. Jednocześnie czułam zaufanie autora podczas całej realizacji filmu – opowiadała Kinga Dębska. – Chciałem żeby ten film zrealizowała kobieta. Moim pierwszym wyborem była Kinga Dębska – mówił producent filmu Piotr Dzięcioł.
Świat, który Kinga zaproponowała żebym ubrała, był światem dla mnie osobiście interesującym z powodów rodzinnych. Balet był bardzo dużym wyzwaniem dla kostiumografa, ale wierzę, że jakoś z tego wybrnęliśmy. Czasami kino współczesne jest trudniejsze do wymyślenia niż historyczne - wspominała Dorota Roqueplo, ceniona i wielokrotnie nagradzana kostiumografka.


GALERIA


fot, Krzysztof Mystkowski KFP/SFP

Producentem filmu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest Piotr Dzięcioł i Opus Film. Koproducentami są CANAL+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, AXI Immo Group, EC1 Łódź-Miasto Kultury w Łodzi, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Za dystrybucję odpowiada Kino Świat. Partnerem produkcji jest Teatr Wielki - Opera Narodowa.
RJ
SFP/FPFF
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2023
Zobacz również
48.FPFF. Otwarcie Domu Pracy Twórczej SFP w Sopocie
48.FPFF. Gdynia Industry. AI w kinematografii: wyzwania, szanse, ryzyka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll