PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Filmem Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór" rozpoczął się 18 września w Teatrze Muzycznym w Gdyni 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. O Złote Lwy w Konkursie Głównym walczy 16 filmów, które ocenia jury pod przewodnictwem reżysera i scenarzysty Filipa Bajona.

„Z wielką przyjemnością, już po raz dwudziesty czwarty w moim wypadku, witam państwa na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni” - powiedział Leszek Kopeć. Dyrektor festiwalu chwalił pracę, jaka została w tym roku wykonana, a także cieszył się dobrą frekwencją w salach kinowych już pierwszego dnia wydarzenia. „Tegoroczny festiwal będzie nacechowany ciepłem, serdecznością i ładną pogodą” - dodał Leszek Kopeć.


fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/SFP

 

Dyrektor FPFF zaznaczył, że nastąpiło w tym roku kilka zmian. Jedną z nich jest nowa dyrektorka artystyczna - Joanna Łapińska. „Chciałabym powitać państwa po raz pierwszy w roli dyrektorki artystycznej. Ten festiwal to wielkie święto polskiego kina, całej branży filmowej, jesteśmy razem w naszym wspólnym miejscu. Bardzo ważna jest solidarność środowiskowa i chciałabym, aby w Gdyni było miejsce na dialog pokoleniowy, przestrzeń do rozmów ważnych na istotne dla nas tematy. Rozmów, które będą pogłębione, merytoryczne i wyważone. Tego sobie, państwu i festiwalowi w Gdyni życzę" - powiedziała Joanna Łapińska.

 

Nie obyło się bez niespodzianek – zespół organizujący FPFF wspólnie z orkiestrą pod batutą Łukasza Rostkowskiego, czyli muzyka posługującego się pseudonimem L.U.C, zagrał utwory „Ach, jak przyjemnie” oraz „Już taki jestem zimny drań”. Cały występ dedykowano Allanowi Starskiemu, laureatowi tegorocznych Platynowych Lwów.

 

Następnie na scenie pojawił się prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. „To wspaniała zapowiedź tego, co czeka nas w ciągu najbliższego tygodnia” - powiedział, nawiązując do muzycznego występu. Festiwal to wielkie święto polskiego kina, projekcje filmowe, spotkania twórców, ale także okazja do spotkania środowiskowego, do rozmów, czasem sporów. Myślę, że to również buduje wartość festiwalu i dlatego tu państwo przyjeżdżacie".

 

Na sam koniec przedstawiono obsadę i twórców filmu otwarcia – „Doppelgänger. Sobowtór” Jana Holoubka. To thriller osadzony po obu stronach żelaznej kurtyny. Wyprodukowany przez TVN Warner Bros. Discovery obraz, inspirowany jest prawdziwą historią "Jamesa Bonda epoki PRL". Przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80. i ma dwóch bohaterów, z których jeden drugiemu ukradł tożsamość. To historia o tym, jak świat wielkiej polityki wpływa na życie zwykłych ludzi. Opowieść o rozdarciu człowieka, pragnącego pod wpływem miłości zawrócić z drogi, z której nie ma powrotu i wreszcie historia dochodzenia do prawdy, szukania własnej tożsamości. Główne role w filmie grają Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt. Ponadto zobaczymy w nim równieżm.in. Andrzeja Seweryna, Sławomirę Łozińską i Katarzynę Herman. Obraz 29 września trafi na ekrany kin.

 

Festiwal potrwa do 23 września. Tego dnia poznamy wszystkich laureatów Złotych Lwów oraz zwycięzców dwóch pozostałych konkursów.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2023
Zobacz również
"Pianoforte". Chopin to marka znana także w Hollywood
48. FPFF. Gdynia Dzieciom, czyli chcemy usłyszeć wasz wrzask!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll