PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Łukasz Żal za pracę nad zdjęciami do brytyjsko-polskiej koprodukcji „Strefa interesów” Jonathana Glazera otrzyma TIFF Variety Artisan Award podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (7-17 września 2023). Operator jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
TIFF Variety Artisan Award jest przyznawana za wórczy wkładem w rozwój kinematografii. Wcześniej otrzymali ją m.in. autor zdjęć Roger Deakins czy kompozytorka Hildur Guðnadóttir.

Łukasz Żal jest absolwentem wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Był dwukrotnie nominowany do Oscara – za pracę przy filmach Pawła Pawlikowskiego – „Ida” oraz „Zimna wojna”. Otrzymał także dwie Złote Żaby, czyli najwyższe wyróżnienie festiwalu Camerimage w Toruniu. W ostatnich latach współpracował z polskimi i zagranicznymi reżyserami, m.in. Charliem Kaufmanem („I’m Thinking of Ending Things”), Aleksiejem Germanem Jr. („Dovlatov”), Hugh Welchmanem i Dorotą Kobielą („Twój Vincent”), Magnusem von Hornem („Intruz”) czy Piotrem Bernasem („Paparazzi”).
 
Nagrodzona w Cannes (Grand Prix i nagroda FIPRESCI) „Strefa interesów” opowiada o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa. W rolach głównych zobaczymy Sandrę Hüller (Hewdig Höss) i Christiana Friedela (Rudolf Höss).

Film został w całości zrealizowany w Polsce. Wśród polskich twórców obrazu są m.in. Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator). Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), producentka takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”. Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej.  

Film wejdzie do polskich kin 9 lutego 2024 r. Za dystrybucję odpowiada Gutek Film.
LK
PISF/Gutek Film
Ostatnia aktualizacja:  23.08.2023
Zobacz również
Łódzka Kamera Akcja w październiku
„Różyczka 2”: pierwszy zwiastun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll