PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 filmów (m.in.: „Demon” - pokaz z okazji 50. rocznicy urodzin Marcina Wrony, „Daleko od okna” czy „Filip”) i rozmowy z niezwykłymi gośćmi – to wszystko w programie zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przeglądu, którego tematem są wojenne i powojenne losy Żydów. Przegląd, który odbędzie się w dniach 28 sierpnia - 31 sierpnia 2023 roku w warszawskim kinie Kultura jest częścią 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie kina Kultura od 23 sierpnia (od godziny 17:00). Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.
AKTUALIZACJA

28 sierpnia: Wszystkie wejściówki zostały rozdane.

***

Już po raz drugi Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje pokazy filmowe w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W ubiegłym roku w kinie Kultura zaprezentowane zostały najciekawsze dzieła Wojciecha Jerzego Hasa. Tym razem przegląd nie skupia się na jednym reżyserze, a jego motywem przewodnim są wojenne i powojenne losy Żydów. Przegląd otworzy specjalny pokaz filmu „Demon” – z okazji 50. rocznicy urodzin Marcina Wrony.


Program pokazów filmowych Warszawa Singera w kinie Kultura
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa

28 sierpnia, 19:00
„Demon”, 90’ reż. Marcin Wrona
– pokaz z okazji 50. rocznicy urodzin Marcina Wrony
Angielskie napisy
Goście: Paweł Maślona
Prowadząca: Anita Skwara

"Demon", fot. Kino Świat

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin.

29 sierpnia, 19:00
„Marek Edelman… i była miłość w getcie” reż. Jolanta Dylewska, 80’
Angielskie napisy
„Siedmiu Żydów z mojej klasy” reż. Marcel Łoziński, 40’
Angielskie napisy
Goście: Paula Sawicka
Prowadząca: Anita Skwara

„Marek Edelman… i była miłość w getcie”, fot. Jakub Kijowski/Otter Films

"Siedmiu Żydów z mojej klasy", fot. TVP

Pokaz dwóch filmów dokumentalnych – jeden o tym, co działo się w trakcie wojny, a drugi o tym, co nastąpiło później. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. W filmie odpowiada on na to pytanie. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.
Marcel Łoziński zaprosił do udziału w swoim filmie ludzi, których zmuszono do wyjazdu z Polski wskutek antysemickiej nagonki w roku 1968. Po latach z okazji zjazdu koleżeńskiego ponownie spotkali się w ojczyźnie. Opowiadają o swoim wyjeździe, o tym co wówczas czuli, co przeżyli później, jaki niosą ze sobą bagaż doświadczeń. Niektórzy dopiero w roku 1968 uświadomili sobie, że są Żydami, dotąd bowiem nie myśleli o sobie w takich kategoriach. Sytuacja, w której się znaleźli, zmusiła ich do postawienia pytania dotyczącego własnej tożsamości - kim są? Żydami? Polakami?

30 sierpnia, 19:00
„Daleko od okna” reż. Jan Jakub Kolski, 112’
Goście: Jan Jakub Kolski, Cezary Harasimowicz
Prowadząca: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

"Daleko od okna", fot. TVP

Ze scenariusza Cezarego Harasimowicza napisanego na podstawie opowiadania Hanny Krall powstał film Jana Jakuba Kolskiego przedstawiający historię młodego bezdzietnego małżeństwa – Jana i Barbary, które w trakcie II Wojny Światowej ukrywa w domu Żydówkę, Reginę. Jan i Regina zbliżają się do siebie, ona zachodzi w ciążę, a upokorzona Barbara daje upust swym coraz bardziej negatywnym odruchom.

31 sierpnia, 19:00
„Filip” reż. Michał Kwieciński, 125’
Goście: Michał Kwieciński
Prowadzący: Sebastian Smoliński

"Filip", fot. Akson Studio

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

www.kinokultura.pl
www.shalom.org.pl
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.08.2023
Zobacz również
„Prawdziwe życie aniołów” na platformach VOD
"Rimana Wasi: dom opowieści" z nagrodą w Locarno
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll