PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jury 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 10 tys. euro filmowi "Delikwenci" (The Delinquents) w reżyserii Rodriga Moreno.

fot. Delikwenci, reż. Rodrigo Moreno

To film o poszukiwaniu wolności zarówno w formie, jak i w treści, który zabiera nas w niezwykłą podróż – zmiennokształtny w licznych gatunkach, które miesza, pisze figlarny, surrealistyczny i olśniewający list miłosny do kina – tak swój werdykt uzasadnia jury w składzie: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za "Przynętę" na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za "Afterwater" na 22. NH), Jennifer Reeder (jej "Sprawca" znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska ("Cicha ziemia" była jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH).

Rodrigo Moreno to filmowiec urodzony i mieszkający w Buenos Aires. Filmy Moreno zdobyły nagrody na wielu festiwalach filmowych, a jego prace były również wystawiane w MoMA, Muzeum Guggenheima, Anthology Film Archives i Lincoln Center (USA), Centre Pompidou (Francja) i Haus der Kulturen der Welt (Niemcy).

  Jury przyznało także wyróżnienie filmowi "After". Jak czytamy w uzasadnieniu, dzieło w reżyserii Anthony’ego Lapii zostało dostrzeżone za intensywną i immersyjną obserwację społeczności oraz intymny portret przedstawionych na ekranie osób – film prowadzi nas do refleksji nad współczesnymi problemami, które wybrzmiewają na koniec jeszcze głośniej niż muzyka techno.  Swojego laureata wskazali również widzowie i widzki festiwalu. Nagroda Publiczności trafiła w ręce Elene Naveriani, autorki "Czarnego kosa, czarnej jeżyny" (Blackbird Blackbird Blackberry).   Tegorocznym laureatem nagrody dla autora filmu prezentowanego w sekcji Shortlista  został Damian Kosowski, reżyser "Stwora".
 

WRÓB
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2023
Zobacz również
Nowy film Piotra Dumały. Zobacz zdjęcia!
„Lata świetlne” nagrodzone na Islandii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll