PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na przełomie 2022 i 2023 roku Nowe Horyzonty zapraszają do eksploracji niezwykłego świata kina skandynawskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Cykl zostanie zainaugurowany 29 listopada pokazem filmu „Godland” Hlynura Pálmasona. Karnety oraz bilety na pojedyncze seanse dostępne są w kasach Muzeum oraz online.
W programie Kina Północy znalazło się 5 filmów, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni MNW od listopada 2022 do lutego 2023.

Hlynur Pálmason przeprowadzi nas przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy Islandii, opowiadając w canneńskim przeboju "Godland" (w kinach od 13 stycznia, dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty) perfekcyjnie sfilmowaną historię o samotności i wierze. Na Północy Bóg jest najbliżej człowieka. A może najdalej? Surowa i oszałamiająca przyroda jest dla mieszkańców Północy i tamtejszych filmowców źródłem poczucia wolności, jak w legendarnych, nominowanych do Oscara „Dzieciach natury” Friðrika Þóra Friðrikssona. Jest również inspiracją dla zjawiskowej sztuki, którą są niezwykłe hafty Britty Marakatt-Labby, bohaterki hipnotyzującego „Historjá” – szwy dla Laponii Thomasa Jacksona.

Kino skandynawskie to nie tylko poezja i sztuka na wielkim ekranie, lecz również eksperymenty i prowokacje. W nagrodzonym w Wenecji fińskim "Niewidomym człowieku", który nie chce obejrzeć „Titanica” Teemu Nikki portretuje heroiczną podróż osoby częściowo sparaliżowanej i niewidomej. Unikalna strona wizualna filmu – zamglona, niewygodna, rozedrgana – w fascynujący sposób próbuje oddać świat, którego główny bohater (nie)widzi. Przebój tegorocznego festiwalu w Cannes "Chora na siebie" Kristoffera Borgliego pokazuje w kostiumie skandynawskiego, gorzko-absurdalnego humoru, stan mentalny współczesnych, wielkomiejskich trzydziestolatków. Dla głównej bohaterki jej ciało staje się polem do niemądrych eksperymentów, które mają zwrócić na nią uwagę chłopaka – artysty–narcyza, jak i całego społeczeństwa. Borgli w przewrotny sposób kreśli portret pokolenia, które cierpi na samotność i niedocenienie.

Kuratorem cyklu Kino Północy jest Marcin Pieńkowski, dyrektor MFF Nowe Horyzonty.Szczegóły programu TUTAJ .

MR
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  28.11.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Niebezpieczni dżentelmeni" w kinach od 20 stycznia
Animacje Studia Munka SFP na MFF Etiuda&Anima w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll