PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins” zaprezentowano premierowo w sekcji Un Certain Regard na 75. MFF w Cannes. Po pokazie filmu w Cannes publiczność nagrodziła twórców długimi owacjami na stojąco.

"Silent Twins" to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance), które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników. To odrzucenie sprawiło, że stopniowo odizolowywały się od innych dzieci i zaczęły porozumiewać się wyłącznie ze sobą własnym, wymyślonym językiem. Po pewnym czasie ich relacja zaczęła być niebezpieczna dla otoczenia, a przede wszystkim dla nich samych.


Ekipa filmy na scenie, fot. materiały prasowe PISF


"Silent Twins" jest koprodukcją polsko-brytyjską, za którą po polskiej stronie odpowiadają Klaudia Śmieja-Rostworowska, Bogna Szewczyk (Madants) i Ewa Puszczyńska. Montaż, podobnie jak w przypadku „IO” Jerzego Skolimowskiego, zaistniał dzięki Agnieszce Glińskiej, a muzykę skomponowali Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska. Za zdjęcia odpowiada Jakub Kijowski. W rolach głównych w filmie występują: Letitia Wright i Tamara Lawrance. Film na świat dystrybuowany będzie przez Focus Features, a w Polsce przez Gutek Film.

 

Oprócz filmu Smoczyńskiej w konkursie Un Certain Regard znalazły się m.in. "Godland" Hlynura Palmasona, "Corsage" Marie Kreutzer, "Sick of Myself" Kristoffera Borgli, "Rodeo" Loli Quivoron i "The Stranger" Thomasa M. Wrighta. Zwycięzcę wyłoni jury w składzie: włoska reżyserka i aktorka Valeria Golino (przewodnicząca), polska aktorka Joanna Kulig, amerykańska reżyserka Debra Granik, francuski piosenkarz, autor tekstów i aktor Benjamin Biolay oraz wenezuelski aktor i producent Edgar Ramirez.


 


75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 28 maja.

Marcin Radomski
Cannes
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2022
Zobacz również
Dzień Dziecka w Kinie Kultura. 28 maja
Nabór filmów do Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll