PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Extreme Emotions i Lava Films we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja oraz EC1 zapraszają na charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. W programie pokazy filmów ukraińskich, dyskusja o aktualnej sytuacji na froncie oraz możliwych formach wsparcia dla uchodźców i ukraińskich bojowników walczących o wolność. Wydarzenie odbędzie się 19 marca 2022 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Kino od lat stanowi zwierciadło rzeczywistości, buduje świadomość wokół najbardziej istotnych kwestii dla funkcjonowania świata, tworzy przestrzeń do kolektywnych emocji, wywołuje dyskusję i impuls do działania. Dziś, kiedy za wschodnią granicą, Ukraina walczy o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, kinematografia ukraińska stanowi ważny głos, wokół którego jednoczy się Łódź filmowa. Firmy producenckie Extreme Emotions, Lava Films we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja oraz instytucjami kultury tj. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i EC1 organizują 19 marca wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Organizatorzy zapraszają na pokazy filmów ukraińskich, dyskusję z ekspertami oraz zachęcają do wzięcia udziału w całodniowej zbiórce publicznej na rzecz Fundacji Save Life. Come Back Alive.

 “Popieramy rosnące sankcje gospodarcze nakładane na Rosję, głęboko wierzymy, że działania wykluczające i marginalizujące kraj agresora, nawet w obszarze kultury, to fundament sprzeciwu całego świata wobec cierpienia narodu ukraińskiego. Równie ważnym zadaniem, które stoi przed nami jest aktywne wsparcie finansowe organizacji pozarządowych w Ukrainie, które niosą bezpośrednią pomoc na miejscu. Taką organizacją jest właśnie Save Life. Come Back Alive” - podkreśla Ewa Puszczyńska (Extreme Emotion).

 

W programie filmowym wydarzenia znajdą się docenione międzynarodowo produkcje m.in.  nagrodzony w 2018 roku w Cannes “Donbas” Siergieja Łoźnicy, o życiu we wschodniej części Ukrainy, która od lat nękana jest przez separatystyczne wojska rosyjskie. “Atlantyda” w reżyserii  Valentyna Vasyanovycha to skolei apokaliptyczny obraz życia we wschodniej Ukrainie, w której codzienne funkcjonowanie opiera się na dwóch emocjach: paraliżującej traumie oraz niknącej, ale wciąż obecnej nadziei. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie “Horyzonty” na festiwalu w Wenecji w 2019 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także “Homeward”Narimana Alieva. Film był ukraińskim kandydatem do Oscara 2019. Opowiada o ojcu, który postanawia odnaleźć ciało zabitego, podczas wojny między Rosją a Ukrainą, syna. W ramach przeglądu widzowie zobaczą także nagrodzony na Sundance dokument “Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iryny Tsilyk, o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie w Ukrainie, która pomimo zgiełku wojny, próbuje stworzyć bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań. Przegląd zakończy pokaz filmu “Czerkask U311” w reżyserii Tymura Walentynowicza Yashchenki. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi przywołuje historię załogi trałowca „Czerkasy”, która w 2014 bohatersko stawia opór Rosjanom, podejmując decyzję o walce z okupantem.

 

“Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi” - podkreśla Mariusz Włodarski (Lava Films).


Ważnym punktem wydarzenia będzie także dyskusja o formach psychologicznego wsparcia dla obywateli Ukrainy, które może okazać każdy z nas. W dyskusji weźmie udział m.in. przedstawiciel fundacji działającej na rzecz dzieci z Ukrainy oraz psycholog i psychoterapeuta. Przez cały dzień (19 marca) będzie trwać także zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny.

MR
Ostatnia aktualizacja:  11.03.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Znamy program 10. Script Fiesty
Kino Wajdy. Rozmowa Dantona i Robespierre'a odbyła się setki razy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll