PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 19-21 listopada w Barcinie na pograniczu Pałuk i Kujaw odbędzie się druga edycja Barć Film Festiwal.

Barcin to 8-tysięczne miasto na Kujawach, siedziba gminy w powiecie żnińskim w województwie kujawsko-pomorskim. We wrześniu 2018 roku oddano tam do użytku nowy budynek domu kultury z nowocześnie wyposażoną salą widowiskowo-kinową. – Dynamiczny rozwój widowni, który zaobserwowaliśmy od momentu otwarcia kina zainspirował nas do myślenia o poważniejszym, ogólnopolskim projekcie, który pozwoliłby zaznaczyć nasz obiekt na kulturalnej mapie Polski – mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Barcinie, Artur Jakubowski. - Ważne było dla nas obranie odpowiedniego kierunku: z jednej strony prezentacja widzom  z naszego regionu ambitniejszej oferty repertuarowej, a z drugiej: przyciągnięcie turystów festiwalowych z całej Polski atrakcyjną linią programową.

 

- Repertuar będzie się opierał na trzech najważniejszych filarach. Pierwszym z nich będzie podsumowanie rocznego dorobku polskiego filmu fabularnego i dokumentalnego. Mamy nadzieję, że pod koniec sezonu filmowego i po zakończonym festiwalu w Gdyni uda się zaprezentować publiczności najlepsze filmy, które powstały nad Wisłą w ciągu minionego roku. Drugim filarem ma być Panorama: obraz regionów w kinematografiach całego świata. Trzecim: konkurs polskich filmów krótkometrażowych, jako soczewka skupiającą najważniejsze tematy polskiej współczesności.


Wspólnym mianownikiem wszystkich działań festiwalowych ma być to, co według organizatorów jest osią myślenia o imprezie:idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważonego rozwoju, ekologii.Zwrot w kierunku tradycji i lokalności ma podkreślać związek człowieka z naturą, ziemią i jej kurczącymi się zasobami. – Nie bez znaczenia jest dla nas nazwa festiwalu i naszej miejscowości – mówi Artur Jakubowski. – Można powiedzieć półżartobliwie, że strategią festiwalu jest wierność etymologii. Bartnictwo jest metaforą dla naszych zbiorów filmowych, zaś charakter tego dawnego zawodu nierozerwalnie łączy się ekologiczną misją festiwalu. – Wierzymy, że kino ma moc korygowania rzeczywistości, pisania nowych mitologii i katechizmów. Chcemy pokazywać filmy, które w sposób przekonujący oddziałują na umysły i serca widzów. Chodzi o przybliżenie tradycji regionów i zmagań ludzi żyjących w tradycyjny sposób, czasem w oddaleni u od wielkich metropolii, a czasem w ich samym środku. O pokazanie, jak ludzie kultywują tradycję albo z nią dyskutują. Jak walczą o progres, ale jednocześnie celebrują emocjonalny i praktyczny związek ze swoim skrawkiem ziemi, pola, lasu, wody. Jak rozciągają swoje działanie pomiędzy uczestnictwem w cywilizacyjnym pędzie a próbą złapania tego, co stałe, ważne, wartościowe. Jak wadzą się ze starymi zabobonami, ale potrafią też uszanować ludzi, którzy w nie wierzą. Lub przeciwnie: jak buntują się wobec zastanego świata i próbują go zburzyć, tworząc coś nowego. Najbardziej interesuje nas spojrzenie, które wierzy we wspólnotę, w rozwój, w przyszłość dla świata na racjonalnych, rozsądnych zasadach. Z poszanowaniem tego co obce, inne, czy arbitralnie pozbawione podmiotowości (jak powietrze, czy drzewo, czy pszczoła).


Wszystkie projekcje odbywać się będą w Miejskim Domu Kultury w Barcinie, który poza salą widowiskowo-kinową dysponuje kilkoma nowoczesnymi salami warsztatowymi: w jednej z nich zaaranżowana zostanie dodatkowa przestrzeń projekcyjna na seanse konkursowe.  Wśród zapowiadanych gości będą twórcy filmów,  znani dziennikarze filmowi i twórcy innych festiwali. W tym roku gośćmi festiwalu będą Katarzyna Figura, Marian Dziędziel, Lech Dyblik czy Łukasz Maciejewski.


Szczegółowy program festiwalu dostępny już niebawem.

MR
Barć Film Festiwal
Ostatnia aktualizacja:  21.10.2021
Zobacz również
Zmiany w tegorocznych Nagrodach im. Jana Machulskiego
Wkrótce ruszają Dni Krytyki Filmowej w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll