PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zadebiutował zwiastun fabularyzowanego filmu dokumentalnego o bitwie pod Bolimowie, gdzie w 1915 roku po raz pierwszy użyto gazu bojowego. Zginęło wtedy niemal 100 000 osób. Film w kinach od 5 listopada.


Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny Ireneusza Skruczaja, odkrywającego przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść  w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.

Po raz pierwszy „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” zostały zaprezentowane szerokiej publiczności podczas 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nieprzypadkowo film został zaprezentowany pierwszego dnia imprezy, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, tak mówiła o filmie podczas spotkania z twórcami:„Zwykle do takich pomysłów na fabularyzowane dokumenty podchodzę z dużym dystansem, jednak kiedy zaczęłam oglądać film, to z każdą chwilą mój dystans się zmniejszał, dlatego że osiągnęliście tu bardzo dobry efekt. To połączenie materiałów archiwalnych, do jakich udało wam się dotrzeć, a jednocześnie dokręcenie scen, które tak bardzo działają na widza, na wyobraźnię i uzupełniają też niezwykle całą opowieść, spowodowało, że pomyślałam, że to jest rzeczywiście duża sztuka".

Miesiąc później film zalazł się w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu w składzie: Jadwiga Hučková, Małgorzata Imielska i Mateusz Demski przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.

Jesienią 2020 film po raz pierwszy został pokazany zagranicznej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cardiff, gdzie zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały także Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.

Operator filmu Kacper Wójcicki nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021.

LK
Best Film
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2021
Zobacz również
„Marcel” nagrodzony w Islandii
Zobacz plakat filmu "Wszystkie nasze strachy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll