PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
5 listopada trafi do kin fabularyzowany film dokumentalny „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem.
W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier.

Film Ireneusza Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym. Reżyser oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.

Światowa premiera filmu odbyła się w 2020 roku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Film zalazł się również w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.

„Obłoki…” zostały też zaprezentowane zagranicznej publiczności podczas MFF w Cardiff, gdzie zdobyły nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymały Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały również Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi. Operator filmu - Kacper Wójcicki - nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021.LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2021
Zobacz również
Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych: 1 - 7 października
Pierwszy trailer i plakat do THE OFFICE PL
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll