PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film Ireneusza Skruczaja miał światową premierę na tegorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Następnie prezentowany był na 49. Lubuskim Lecie Filmowym, gdzie zdobył Wyróżnienie Jury. W październiku otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Cardiff. W listopadzie zaś Nagrodę Publiczności na 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.Na zakończonym niedawno w Chicago 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały Nagrodę Specjalną Jury dla Filmu Dokumentalnego.
„Obłoki śmierci. Bolimów 1915” to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem. W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier.

Fotos z filmu, fot. Seweryn Paczesny

- Zrobiłem ten film, bo czuję się lokalnym patriotą - mówi reżyser Ireneusz Skruczaj. - Inspiracją było to, co znajduje się za granicą mojego domu. Od dziecka nurtowało mnie, co się działo na tych terenach, dodatkowo od rodziców, szczegółnie ojca, nauczyłem się miłości do historii.
 
Ireneusz Skruczaj, fot. archiwum prywatne

Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia. - Dokument jest fabularyzowany, ponieważ nie ma tylu archiwaliów dotyczących tamtych wydarzeń, z drugiej strony kusiła mnie konstrukcja hybrydowa - przyznaje Skruczaj. - Dzięki niej nie zgubiłem wartkiej narracji opowieści i w ciekawej formie przekazałem historię Bolimowa.


Część dokumentalna prezentuje postać Wiesława Sokołowskiego - poety, organizatora życia artystycznego i działacza podziemia antykomunistycznego. W latach 70. Sokołowski, jako pierwszy zajął się trudną pamięcią o Bitwie pod Bolimowem i jej ofiarach. Poeta nagrał relacje ostatnich żyjących świadków, które, wzbogacone wspomnieniami Sokołowskiego umieszczono w filmie.

Fotos z filmu, fot. Seweryn Paczesny

Prace nad filmem trwały w sumie 5 lat, zdjęcia zrealizowano w trakcie 25 dni zdjęciowych, w 13 lokalizacjach. Zgromadzono niemal 100 godzin materiałów, z których powstał pełnometrażowy film.

"Obłoki śmierci-Bolimów 1915" trafią prawdopodobnie do kin w maju 2021 roku.
Marcin Radomski
artykuł redakcyjny, Best Film
Ostatnia aktualizacja:  23.12.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Kino Tęcza nową siedzibą Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
6. Animafest 2020 w formule online
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll