PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
18 marca na platformy vod i na DVD trafi film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Film będzie można zobaczyć między innymi na platformach: Premiery Canal+, Player.pl, Rakuten TV, Chili, VOD.pl, Playnow.pl, TVP VOD, Polsat Box Go, E-kino Pod Baranami.pl.
„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” fabularyzowany film dokumentalny relacjonujący przebieg pierwszych w historii ataków gazowych, jakie miały miejsce w trakcie I wojny światowej na froncie wschodnim. Krytycy i publiczność zgodnie twierdzą, że „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to zapadających w pamięć dokument historyczny, z kronikarską dokładnością ukazujący przebieg tamtych tragicznych dni. Reżyser używając najlepszych środków filmowych, przypomina wydarzenia, które zabiła ludzka niepamięć.

W latach 1914-1915 w toczonej po między Niemcami a Rosją Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów - ofiar trzech kolejnych niemieckich ataków gazowych. Z racji, że był to czas kiedy Państwo Polskie nie istniało, w szeregach obu zaborczych armii walczyli także Polacy. Również oni byli ofiarami kolejnych starć i ataków gazowych.

Efektowne sceny batalistyczne, najnowocześniejsza technika realizacji i rekonstrukcji wydarzeń ukazują nam historię broni chemicznej, począwszy od prac laboratoryjnych, jakie przeprowadzał jej twórca Fritz Haber, poprzez pierwsze próby użycia jej na polu walki, aż do pełnego wykorzystywania aż do czasów współczesnych.

Film posiada Znak Jakości Zespołu Edukatorów Filmowych, którzy tak uzasadnili swój wybór: Kino „ku przestrodze”, o mało znanym a niezwykle znaczącym epizodzie z czasów I wojny światowej, mającym wpływ na współczesne postrzeganie konfliktów zbrojnych. Podstawowym walorem filmu jest budzenie świadomości, że I wojna światowa była także naszą, polską wojną. Cenna jest również próba pokazania człowieka bez pokazywania strony konfliktu (Polacy walczący po obu stronach frontu), wieloźródłowość materiałów i szeroki kontekst. Świetnie zrealizowane sekwencje fabularne - zwłaszcza nakręcone z historyczną dbałością i sporym rozmachem sceny batalistyczne - mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów kina wojennego. Atrakcyjna, wzorowana na telewizyjnych produkcjach dokumentalnych BBC, forma filmu, gwarantuje zainteresowanie młodzieży.

Nagrody i wyróżnienia:

Światowa premiera filmu odbyła się w 2020 roku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Film otrzymał następujące nagrody i wyróżnienia:
• Wyróżnienie Jury w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego (za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej)
• Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na MFF w Cardiff
• Nagroda Specjalna Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce
• Nagroda Publiczności na 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
• Kacper Wójcicki - nominacja za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021

Film jest kandydatem do nominacji do Nagród Polskiej Akademii Filmowej – Orłów.
MR
Best Film
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
„Silent Love” i Stado" na Visions Du Reel
Filmy dla dzieci w języku ukraińskim na platformie NH VOD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll