PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W sobotę 31 lipca w Kinie Kultura, zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, po pokazie filmu "Łowcy miodu" odbyło się spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską, reżyserem Krystianem Matyskiem i Zofią Piwowarek, dyrektorką ds. rozwoju United Nations Global Compact Network Poland.
- My, ludzie, rozepchaliśmy się na planecie, zniszczyliśmy naturalne habitaty dla innych gatunków poprzez m.in. wycinkę lasów, tworzenie pól uprawnych, pastwisk, kopalni, fabryk, miast i ośrodków ludzkich. Wszystkie te rzeczy spowodowały zagarnięcie i zniszczenie ekosystemów – powiedziała w Kinie Kultura po pokazie filmu "Łowcy miodu" Zofia Piwowarek, dyrektorka ds. rozwoju United Nations Global Compact Network Poland, inicjatywy sekretarza generalnego ONZ, skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

- Człowiek osuszył 85% mokradeł, bagnisk, terenów podmokłych na ziemi. Przekształcił 70% powierzchni lądów i 66% oceanów poprzez negatywne oddziaływanie, takie jak zakwaszenie, podniesiona temperatura i przemysłowe rybołówstwo oraz masowa turystyka i zanieczyszczenie plastikiem – dodała Piwowarek w swoim wstępie, zwracając też uwagę na to, że w Polsce z około 460 gatunków pszczół aż 222 gatunki są zagrożone wyginięciem. To ogromne zagrożenie, ponieważ pszczoły odpowiadają za zapylanie aż 71 ze 100 roślin, dostarczających 90% pożywienia dla ludzi.

Zofia Piwowarek, Krystian Matysek, Magdalena Popławska / fot. Jarek Skuza

Spotkanie w Kinie Kultura, zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbyło się w ramach nowego cyklu ekologicznego po pokazie filmu "Łowcy miodu", opowiadającego o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół. Reżyser Krystian Matysek opowiedział o motywacjach stojących za powstaniem jego dokumentu. Zdradził, dlaczego zaprosił do projektu aktorkę Magdalenę Popławską, która jako bohaterka filmu uczy się tradycji oraz tajniki zawodu. Wraz z nią widz wybiera się w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu.


Podczas rozmowy aktorka Magdalena Popławska przyznała, że chociaż zawsze stara się być blisko natury, na początku zdjęć bała się pszczół. Jedną zresztą ją nawet użądliła. Po ukończeniu filmu przestała się ich bać. - Poczułam, że jestem częścią czegoś większego, że wszystko jest ze sobą połączone – powiedziała aktorka. - Jestem zaangażowana w ochronę środowiska i praw mniejszości ludzkich i zwierzęcych. Podczas pracy nad filmem przebywaliśmy w wielu wspaniałych, dzikich miejscach. Zachwyciły mnie kwietne łąki w środku lasów. Dotknięcie dzikości było dla mnie mistycznym doświadczeniem – przyznała.



Rozmówcy zastanawiali się nad perspektywami naprawy ekosystemu, zaburzonego przez działalność człowieka. Wszyscy zgodzili się, że kluczowe są odważne decyzje rządów i korporacji, które wreszcie muszą wziąć odpowiedzialność za szkody wyrządzone przyrodzie.

- Czuję się bezsilna, ale wierzę, że liczy się każdy mały gest. Niedawno uczestniczyłam w pokazie mody cyrkularnej, z drugiego obiegu. Popieram każdą inicjatywę, która unaocznia odpowiedzialność świata mody i innych branż za ogromne zniszczenia przyrody.

Zofia Piwowarek, Krystian Matysek, Magdalena Popławska / fot. Jarek Skuza

Jak podkreśla Zofia Piwowarek, jednym z najważniejszych zagrożeń dla ekosystemów jest masowa turystyka i zanieczyszczenie plastikiem: - W 2019 roku na krótkie wakacje poleciało samolotem 1900 mln ludzi. W 2020 r. z powodu pandemii, liczba ta spadła do 900 mln, ale szacuje się, że w 2022 r. wzrośnie ona znowu do 2 mld.

Co możemy zrobić, aby to zmienić? Uczyć się. Rozmówcy zachęcali do podpisania petycji o uzupełnienie podstawy programowej w szkołach o edukację na temat zmiany i ochrony klimatu. Można to zrobić na stronie www.wwf.pl/edukacja-klimatyczna

Po rozmowie odbyły się warsztaty tworzenia woskowijek prowadzony przez Julię Wizowską (Na nowo śmieci).


Warsztaty tworzenia woskowijek / fot. Jarek Skuza

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2021
Zobacz również
fot. Jarek Skuza
15. BNP Paribas Dwa Brzegi: Lekcja Kina Agaty Kuleszy
Nowe „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w kinach od 8 października
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll