PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tarnowska Nagroda Filmowa ma nowego dyrektora artystycznego – Kubę Armatę. Z każdym dniem dowiadujemy się coraz więcej o najnowszej, czerwcowej edycji jednego z najstarszych polskich festiwali filmów fabularnych.
Kuba Armata zastąpił swojego ojca Jerzego Armatę, który dzierżył to stanowisko 15 lat. Kuba Armata związany jest z Tarnowem od dawna: jest pracownikiem Tarnowskiego Centrum Kultury, prowadząc autorski cykl Cinemarzenie - Dobre kino w Marzeniu. Na początku na festiwalu opiekował się jury młodzieżowym, później redagował katalog, programował sekcje pozakonkursowe i prowadził spotkania z gośćmi.

Tegoroczna 35. edycja odbędzie się w dniach 5-12 czerwca  w trybie hybrydowym. Widzowie z Tarnowa i okolic obejrzą filmy w kinie, natomiast spotkania z twórcami będą organizowane online. Także jury będzie pracować na odległość, przed ekranami komputerów.

Tarnów, fot. Paweł Topolski TCK

- Festiwal ma długą i piękną tradycję, którą należy szanować. Zmienia się jednak do pewnego stopnia jego formuła: przez wiele lat był to festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, teraz otwieramy się na kino łączące w sobie różne formy filmowe oraz polskie koprodukcje. Jeżdżąc na międzynarodowe festiwale zauważyłem, że wzmacnia się tendencja do różnorodności, otwartości programu – mówi Kuba Armata. – Chciałbym rozszerzyć też stronę edukacyjną. Dla grupy zainteresowanych tematem licealistów zorganizowaliśmy cykl wykładów, na których dyskutowaliśmy o kinie z różnych punktów widzenia. Z tej grupy wywodzić się będzie także jury młodzieżowe, które przyznaje na festiwalu swoją nagrodę. W kolejnych latach planujemy warsztaty "na żywo" z zaproszonymi gośćmi. Ożywiliśmy również obecność festiwalu w mediach społecznościowych. Na naszych profilach na Facebooku oraz Instagramie na bieżąco publikujemy wszelkie aktualności związane z jubileuszową edycją tarnowskiej impezy.

Funkcję Przewodniczącego Jury Profesjonalnego 35. TNF przyjął ubiegłoroczny laureat Nagrody za całokształt i wkład w polską kinematografię - Juliusz Machulski. Skład Jury uzupełniają: Natalia Grzegorzek – producentka filmowa, Ola Salwa – krytyczka, Justyna Wasilewska – aktorka, Łukasz Gutt – operator filmowy, Atanas Valkov – kompozytor.  Tradycyjnie swe nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe  – „Kamerzystę” oraz festiwalowa publiczność - „Publikę”.

Najmłodsi widzowie w kinie Marzenie, fot. Paweł Topolski

Nagrodę za całokształt twórczości odbierze Wojciech Marczewski i z tej okazji festiwal pokaże wybrane filmy laureata. - 11 filmów konkursowych, 21 bajek zgłoszonych przez sześciu producentów w trzech zestawach konkursowych, ponadto trzy filmy dla dzieci i młodzieży („Wiking Tappi”, „Basia 3”, „Czarny Młyn”), osiem krótkich metraży, dwa koncerty, dwie wystawy, w tym wystawa plakatów filmów nagrodzonych Grand Prix na przestrzeni 34 lat festiwalu – wylicza Artur Janus z Tarnowskiego Centrum Kultury, organizatora imprezy. Wśród filmów konkursowych widzowie w kinie Marzenie obejrzą "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Interior" Marka Lechkiego, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Każdy ma swoje lato" Tomasza Jurkiewicza, „Sole” Carlo Sironiego, "Sweat" Magnusa von Horna czy "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego.       

Kuba Armata, fot. archiwum własne

Dziennikarz i krytyk filmowy Kuba Armata jest absolwentem filmoznawstwa UJ i studiów podyplomowych z produkcji filmowej na PWSFTViT. Pisze m.in. dla „Kina”, „Magazynu Filmowego SFP”, "Lounge" czy "Kwartalnika Przekrój". Jest autorem kilkuset rozmów z ludźmi kina m.in. z: Davidem Lynchem, Darrenem Aronofskym, Alanem Parkerem czy Xavierem Dolanem. Programuje festiwal Mastercard Off Camera w Krakowie. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i Koła Piśmiennictwa Filmowego w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.  



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / TCK
Ostatnia aktualizacja:  16.05.2021
Zobacz również
35. Tarnowska Nagroda Filmowa już za trzy tygodnie
Program, który zapewni idealny związek. Premiera „Turbo Love”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll