PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jak co roku, w połowie lutego minął ostateczny termin nadsyłania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy. Mimo pandemii, twórcom udało się ukończyć swoje dzieła w terminie i nadesłać do Krakowa prawie 2500 filmów dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata. Dyrektor, Krzysztof Gierat z zespołem selekcjonerów wybierze najlepsze z nich, które podczas tegorocznego Festiwalu będzie można zobaczyć w krakowskich kinach i w Internecie od 30 maja do 6 czerwca.
- Obawialiśmy się, że trwająca pandemia koronawirusa pokrzyżuje plany filmowcom. Ku naszej radości napłynęło do nas tylko kilka procent mniej filmów niż w ubiegłym roku. A polskich filmów otrzymaliśmy nawet więcej niż poprzednio! - nie kryje zaskoczenia Patrycja Czarny, koordynatorka selekcji KFF. - Nie zapominajmy także, że poza zgłoszonymi filmami część trafia do programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego wprost z prestiżowych festiwali na świecie. Nasi selekcjonerzy biorą w nich udział, mimo tego, że w ostatnim czasie wszystkie odbywają się jedynie online.  

fot. materiały prasowe

Zgodnie z trendem, który utrzymuje się od lat, najwięcej nadesłanych z całego świata filmów to krótkometrażowe fabuły - prawie 1200. Ocenia je zespół Dagmary Romanowskiej - dziennikarki filmowej, współpracowniczki Stowarzyszenia Filmowców Polskich – „Magazynu Filmowego” i SFP.org.pl., związanej także z redakcją Onet.pl. Towarzyszą jej Grzegorz Jaroszuk - reżyser filmów fabularnych, Łukasz M. Maciejewski - scenarzysta filmowy, oraz filmoznawcy Joanna Chludzińska, Tomasz Natora i Krzysztof Siwoń.

Nie mniej pracy czeka selekcjonerów filmów dokumentalnych, przed którymi do obejrzenia prawie 1000 propozycji. Kuratorką sekcji dokumentalnej jest Anita Piotrowska - krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, jurorka licznych festiwali w kraju i za granicą. Razem z nią dokumenty oglądają i oceniają: reżyserzy Michał Bielawski, Grzegorz Zariczny i Jakub Stożek, Jadwiga Hučková - filmoznawczyni, wykładowczyni UJ, Krzysztof Kwiatkowski - krytyk filmowy, Marta Hauschild - filmoznawczyni, wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Maciej Gil - filmoznawca i animator kultury.

Do Krakowa napłynęło ponad 200 animacji. W tym roku kuratorką sekcji animowanej jest Wiola Sowa - reżyserka filmów animowanych, graficzka, absolwentka ASP w Krakowie, laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych. Wspiera ją Olga Bobrowska - filmoznawczyni, kuratorka programów animacji, dyrektorka międzynarodowego festiwalu StopTrik.

Spośród wszystkich zgłoszonych filmów prawie 300 to filmy polskie lub koprodukcje. Większość obejrzy i oceni także Jerzy Armata, wybitny krytyk i teoretyk filmu, selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych, autor licznych publikacji o tematyce filmowej, laureat wielu branżowych nagród i odznaczeń.

Pozostałe tytuły, jak co roku napłynęły do Krakowa z całego świata. Najwięcej z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. W czołówce zestawienia znalazł się też m.in. Iran i Rosja. Jak zwykle nie zabrakło zgłoszeń z odległych zakątków globu m.in. z Boliwii, Grenlandii, Haiti, Senegalu, Laos, Togo, Kataru, Kirgistanu, Rwandy czy Mjanmaru.


fot. materiały prasowe

- Do filmów dokumentalnych, a takie teraz głównie oglądam, pandemia jeszcze nie dotarła, a jeśli już, to śladowo. I dobrze, mamy ją na co dzień - mówi Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego - Dominują tematy ponadczasowe: powroty do intrygujących wydarzeń z historii, niezwykle złożona sytuacja w krajach arabskich, zmieniająca się pozycja kobiet i naturalnie relacje wewnątrzrodzinne. Stawiamy jak zawsze na charyzmatycznych bohaterów i świetnie opowiedzianą historię o niezaprzeczalnych walorach artystycznych.

Zespół selekcjonerów do połowy kwietnia wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w trzech równorzędnych konkursach - dwóch międzynarodowych: dokumentalnym i krótkometrażowym, oraz w konkursie polskim. Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Norwegię” czyli przegląd najnowszej kinematografii Norwegii, współorganizowany przez Norweski Instytut Filmowy i Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+ Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego - dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych.
fot. materiały prasowe

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 30 maja - 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach i w Internecie.
JB
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  23.02.2021
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Bartosz Konopka reżyserem spektaklu w Teatrze Telewizji
„Ściana cieni” Elizy Kubarskiej w kinach od 26 lutego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll