PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 80. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz (14 czerwca 2020) na kanale YouTube ukazał się film dokumentalny pt. „Auschwitz, boks i chleb" w reżyserii Gabrieli Mruszczak.

Film opowiada o Tadeuszu Pietrzykowskim, pięściarzu, więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Podczas całego pobytu w obozie stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk. - W KL Auschwitz sukcesy Pietrzykowskiego na obozowym ringu dla wielu współwięźniów były podporą podczas psychicznego załamania. Dzięki niemu, gromadzący się przy zwycięskich walkach więźniowie mogli czuć nadzieję, że „jeszcze Polska nie zginęła” - mówi Gabriela Mruszczak, reżyser filmu dokumentalnego. Bohaterką filmu jest również córka legendarnego boksera, Eleonora Szafran. To właśnie ona odnalazła pamiętniki swego ojca i postanowiła nadal szukać jego śladów. Kamera podąża za nią m.in. do celi św. Maksymiliana na terenie byłego obozu, by zobaczyć wydrapane na ścianie przez więźniów wizerunki boksera. Zagląda także na plan filmu fabularnego „Mistrz” w reż. Macieja Barczewskiego. Tam córka boksera obserwuje, jak radzi sobie aktor, Piotr Głowacki wcielający się w jej ojca. Film porusza także wątek działalności Pietrzykowskiego w obozowym ruchu oporu, kierowanym przez Witolda Pileckiego. Pietrzykowski w 1943 r. został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie stoczył około 20 walk. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w 1945 r. Po powrocie do Polski pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Zmarł w 1991 r.

Jesienią 2020 roku do kin trafi film fabularny pt.: „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego przedstawiający losy Tadeusza Pietrzykowskiego. W rolach głównych wystąpią: Piotr Głowacki, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

Film dokumentalny „Auschwitz, boks i chleb” powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem jest Województwo Małopolskie. Za jego produkcję odpowiadała Fundacja Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

MR
YouTube
Ostatnia aktualizacja:  15.06.2020
Zobacz również
Pożegnanie Krystyny Krupskiej-Wysockiej
Atelier Scenariuszowe w Krakowie zakończone
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll