PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas drugiego dnia Kinomaki - Przeglądu kina japońskiego gościliśmy w Kinie Kultura Nobuo Muratę, reżysera i producenta filmu „A Man in Love”. Trzeciego dnia wydarzenia odbył się tradycyjny japoński rytuał herbaciany.
- Serdecznie witamy na tygodniowym Przeglądzie Kina Japońskiego – mówił przed seansem Prezes SFP Jacek Bromski. - Zorganizowaliśmy tę imprezę z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Z tej samej okazji trzy tygodnie temu odbyły się pokazy filmów polskich w Tokio i Kioto. Naszym dzisiejszym gościem jest pan Nobuo Murata, który jest dystrybutorem, a zarazem producentem i reżyserem filmu „A Man in Love”. To wielki przyjaciel Polski organizujący od 12 lat Przegląd Filmów Polskich w Japonii. Ma ogromne zasługi dla popularyzacji polskiej kinematografii. Chciałbym mu bardzo podziękować za jego zasługi i wręczyć Honorowy Dyplom od Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz złotą odznakę z logiem SFP.

Kilka zdań do publiczności powiedział również Jerzy Skolimowski, który z Nobuo Muratą zna się od kilkunastu lat: - Ten człowiek, który był skromnym dystrybutorem nagle z dwa-trzy lata temu nieśmiało mnie zapytał: Co powoduje, że realizuje się pierwszy film? Bez wahania odpowiedziałem, że pasja. Prawdziwa potrzeba, żeby taki film zrobić. Spojrzałem się na niego i zapytałem: Masz to? A on tak skromnie odpowiedział: Mam. I zrobił ten film. 50-letni facet, który pierwszy raz staje za kamerą. To też jest debiut operatorski Macieja Komorowskiego, naszego rodaka. I ci ludzie za swoje własne środki, zrealizowali bardzo szczery i prosty film.

Fot. Sylwia Olszewska/SFP.

- Bardzo państwu dziękuję za obecność na pierwszym pokazie mojego pierwszego filmu – przemawiał do zgromadzonych widzów Nobuo Murata. - Jestem wzruszony tak liczną publicznością. Chciałbym podziękować Panu Jacku Bromskiemu. Sześć lat temu organizowałem tutaj festiwal Filmów Japońskich z panem Jackiem Bromskim i Agnieszką Odorowicz – dodawał. Odniósł się też do rady, jaką przekazał mu Jerzy Skolimowski, którą bardzo dobrze zapamiętał. Skolimowski powiedział mu, że „pierwszy film trzeba zrobić o sobie”.

- Obejrzymy film naprawdę prosty, może dla wielu wręcz naiwny - komentował autor zdjęć Maciej Komorowski. - Jest naprawdę autentyczny, bez pozy i bez fałszu. Te sytuacje międzyludzkie, które mogą się państwu wydawać dziwne czy niezrozumiałe, są naprawdę dobrą ilustracją pewnych obszarów japońskiego społeczeństwa. Pan Murata przekazując mi scenariusz powiedział, że to jest komedia. Ja to odczytałem jako dramat.




W programie Kinomaki - Przeglądu kina japońskiego znalazły się produkcje prezentujące zróżnicowanie gatunkowe i tematyczne współczesnego kina japońskiego. To prawdziwa gratka dla miłośników kinematografii Kraju Kwitnącej Wiśni, bo tylko jeden z kinomakowych filmów („Asako. Dzień i noc”) miał już regularną dystrybucję w Polsce.

Uczestnicy przeglądu Kinomaki będą mogli także uczestniczyć w tradycyjnym japońskim rytuale herbacianym, który odbędzie się przed seansem filmu „Każdy dzień to dobry dzień” (4 grudnia). Z okazji przeglądu Kinomaki restauracja Cinema Paradiso zaprasza na danie tygodnia rodem z Japonii – przepysznego łososia teriyaki.

Bilety na pokazy w cenie 12 zł dostępne w kasie kina. Możliwość wcześniejszej rezerwacji pod adresem mailowym: rezerwacja@kinokultura.pl
Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2019
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska/SFP
Zmarł Jacek Link-Lenczowski
Bartosz Bielenia z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll