PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Od 30 maja na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku będzie można oglądać wystawę plenerową poświęconą twórczości filmowej Kazimierza Kutza. Wystawa KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE została zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach, organizatora cyklu wydarzeń i pokazów filmowych w ramach projektu „Rok z Kazimierzem Kutzem” i jest jednym z wydarzeń specjalnych towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim Kinie Kosmos.
Na wystawie prezentowane będą fotosy z dziewiętnastu filmów fabularnych Kazimierza Kutza, począwszy od jego debiutu z 1958 roku – „Krzyża Walecznych”, po ostatni film reżysera – „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku. Tematem wystawy jest motyw MIEJSCA w twórczości filmowej śląskiego reżysera, rozumiany na wiele sposobów: jako konkretna lokalizacja, miejsce akcji filmu, miejsce w czasie i historii, miejsca przeznaczenia czy przestrzenie. Projekt ma charakter narracyjnej całości: prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy (w języku polskim i angielskim), układając się w opowieść o miejscach i ich znaczeniu w twórczości filmowej Kazimierza Kutza.

Premierze wystawy będzie towarzyszył pokaz „Soli ziemi czarnej” w katowickim Kinie Kosmos 30 maja o 18.00. To jeden z najważniejszych filmów śląskiego reżysera, w którym składa artystyczny hołd miejscu swojego pochodzenia, jego mieszkańcom i historii Górnego Śląska. Gościem spotkania będzie Robert Talarczyk. Przed projekcją „Soli ziemi czarnej” wyjątkowy pokaz 27-minutowego dokumentu Stanisława JanickiegoŚląskie opowieści”, który przedstawia sylwetkę Kazimierza Kutza. Bohater towarzyszy ekipie telewizyjnej w odwiedzaniu miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością. W filmie wykorzystano fragmenty filmów, fotografie reżysera z lat dzieciństwa i młodości oraz fotosy z planów filmowych.

Wystawę KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE na katowickim Rynku można będzie oglądać do 18 czerwca. Później ekspozycja będzie prezentowana w innych miejscach na terenie Katowic i kraju. Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.
AK
Instytucja Filmowa "Silesia-Film"
Ostatnia aktualizacja:  28.05.2019
Zobacz również
fot. Instytucja Filmowa "Silesia-Film"
Filmy Andrzeja Wajdy na Netflixie
9. edycja konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego rozstrzygnięta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll