PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  28.02.2019
Kino Cieszy(n) już po raz 21! W tym roku filmową majówkę na granicy spędzi plejada topowych artystów – Marcin Dorociński, Marek Koterski, Aleksandra Konieczna, Olga Chajdas czy Grażyna Błęcka-Kolska. Lista nazwisk gości jest niemal tak długa jak lista filmów, które będzie można zobaczyć w ciągu 7 dni przeglądu.

W programie Kina na Granicy ponad 150 filmów – klasyki kina i premiery, w tym m.in. pokaz nagrodzonego na festiwalu w Sundance za rolę Krystyny Jandy – filmu Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia”. Widzów uwiedzie cykl „femme fatale” i wzruszą spotkania poświęcone twórczości Kory i Kazimierza Kutza, a dopełnieniem będą koncerty i wystawy. Kulturalna uczta bez granic od 27 kwietnia do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

 Co łączy Małgorzatę Bogdańską i Gabrielę Muskałę? Wystąpiły w filmie „7 uczuć” i będą gośćmi tegorocznego Kina na Granicy. Okazją będzie retrospektywa reżysera Marka Koterskiego. Oprócz niego, w roli bohaterów retrospektyw, do Cieszyna zawita również Marcin Dorociński, a z za granicy Jan Švankmajer, Jaromír Hanzlík oraz Milan Kňažko. 

Wśród artystów, którzy także potwierdzili swój przyjazd do Cieszyna są Krzysztof Zanussi, Jacek Braciak, Bartłomiej Topa, Jowita Budnik oraz Joanna Kos Krauze, Magdalena Łazarkiewicz czy Marian Dziędziel.

 

Tylko jedna edycja Kina na Granicy zbliża do siebie 30 tyś. widzów, 100 gwiazd i tyle samo dziennikarzy. Tylko w ciągu 7 dni wyświetlanych jest ponad 150 filmów, organizowanych 50 spotkań z twórcami, a bogaty program filmowy uzupełniają koncerty oraz wystawy, debaty i spotkania literackie.


 

W tym roku swoją wystawę będą mieć Andrzej Pągowski, Adam Sikora, a także “Czarodziejka” - Dorota Roqueplo. Przyjazd do Cieszyna mogą już tez planować fani dobrych brzmień, ponieważ na scenie Kina na Granicy zagości Król. Ze specjalną dedykacją dla osób, które chciałyby poznać bliżej znane kobiety filmu zaplanowane zostało spotkanie “Aktorki. Odkrycia” Łukasza Maciejewskiego – dyrektora programowego Kina na Granicy.

 

Więcej na: www.kinonagranicy.pl

 

***

Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.


Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.


Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.

www.kinonagranicy.pl

 

 

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.02.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nabór na New Horizons’ Polish Days to Cannes 2019
Hanna Kramarczuk – o sztuce życia i życiu w sztuce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll