PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pracująca w Stanach Zjednoczonych polska aktorka Beata Poźniak otrzymała Międzynarodową Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 23 maja w słynnym Muzeum Grammy La Live w Los Angeles.
Nagrodę wcześniej otrzymała m.in. pisarka Sona Van. Beata Poźniak zaangażowała się jako producent i lektorka w wydanie audiobooka jej książki „Libretto for the Desert”, opowiadającej o ludobójstwie w Armenii.

Nagroda utworzona została w stulecie śmierci Poetki w 2010 roku w Warszawie. W skład kapituły weszli pisarze, poeci i literaturoznawcy, dla których idea pracy organicznej jest ważna także w naszych czasach. Ów jeden z podstawowych postulatów pozytywizmu zakładał, że społeczeństwo może funkcjonować sprawnie tylko wtedy, gdy zdrowe i silne są jego poszczególne organy. Umocnienie gospodarcze wiązało tu się z umocnieniem więzi pomiędzy poszczególnymi członami narodu, ale też między przemysłem, kulturą i sztuką, pomiędzy handlem i edukacją. W obecnych czasach ważne jest podkreślanie wielowymiarowości działań i ponowne równanie praw kobiet w nowoczesnym społeczeństwie. Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej promuje dokonania literackie i kulturowe wybitnych kobiet, działalność na wielu frontach aktywności życiowej, niezwykłą innowacyjność i chęć tworzenia unii pomiędzy antytetycznymi środowiskami. Obecnie Nagroda jest niezależnym dziełem moderowanym przez Kapitułę i przyznawanym przez kobiety kobietom.


Beata Poźniak, polska aktorka, reżyser filmowy i teatralny, producentka filmowa, malarka, która od 1985 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zasłynęła rolą żony domniemanego zabójcy Kennedy’ego Lee Harvey’a Oswalda (Gary Oldman) w filmie Olivera Stone’a „JFK”. Mogliśmy ją także oglądać w „Kronice wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy, „30 Door Key” Jerzego Skolimowskiego oraz serialach i telenowelach: „Życiu Kamila Kuranta”, „Kronikach młodego Indiany Jonesa” („Young Indiana Jones Chronicles”), „Melrose Place”, „Babylon 5”, „Złotopolscy”, „Ojciec Mateusz” czy głośnym spektaklu Teatru Telewizji „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Olgi Lipińskiej. Reżyserka, scenarzystka i producentka eksperymentalnej krótkometrażowej animacji „People on the Bridge” inspirowanej wierszem Wisławy Szymborskiej „Ludzie na moście”. Prekursorka uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie w Stanach Zjednoczonych Dnia Kobiet jako oficjalnego święta. Beata Poźniak jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
AK
SFP/Związek Literatów Polskich Oddział Bydgosko-Toruński
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2019
Zobacz również
„Jeszcze lecimy…” z nagrodą w Moskwie
72. MFF Cannes. Animacja "Duszyczka" z nagrodą sekcji Cinéfondation
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll