PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jakie marzenia poruszają nas dzisiaj? Co stało się z wielkimi projektami cywilizacyjnymi i z rozmachem, który pozwolił nam wykonać „mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”? 50 lat po historycznej misji Apollo 11 hasłem 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi będzie „Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny”.
Między 12 a 19 lipca mieszkańcy Łodzi po raz czwarty będą mogli obejrzeć filmy z najważniejszych światowych festiwali, uczestniczyć w retrospektywach wybitnych reżyserów, w otwartych debatach, spotkaniach i warsztatach z twórcami z całego świata. Łodzianie będą ponownie wybierać film, który otrzyma nagrodę Transatlantyk Distribution Award, oglądać kino plenerowe lub w ramach nowej odsłony Kina Łóżkowego nadrabiać filmowe zaległości. Nie zabraknie wydarzeń muzycznych, wśród nich Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Transatlantyk Instant Composition Contest™, na który wstęp jak zawsze będzie wolny.  
 
Jak mówi Twórca i Dyrektor Transatlantyku, Jan A.P. Kaczmarek: - Podczas 9. edycji Transatlantyku będziemy rozmawiać o „Lądowaniu na księżycu i innych zawieszonych snach”. Wraz z widzami będziemy pytać, co się z nimi stało i zastanawiać, czy ludzkość potrafi jeszcze marzyć. Przyjrzymy się naszym zawieszonym snom, wyprawom przerwanym po pierwszym kroku oraz walkom jednostek o to, by coś zmienić. Doskonałym pretekstem jest kino, które żyje z marzeń.

Dyrektor Programowa festiwalu, Joanna Łapińska, dodaje: - „Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny” to motyw przewodni, który będzie porządkować festiwalowe pokazy, choć na różne sposoby. Zaprosimy widzów zarówno na filmy bezpośrednio odnoszące się do tematu kosmicznych podróży, ale pokażemy też obrazy, dla których metafora marzenia, podróży czy szukania nowego świata są punktem wyjścia do mówienia o historii lub snucia rozważań o współczesności.
 
W konkursowej sekcji NOWE KINO, która w całości składa się z filmów mających podczas Transatlantyku swoje polskie premiery, organizatorzy będą się przyglądać temu, o jakich nowych lądach i marzeniach opowiadają twórcy kina z całego świata w swoich najświeższych filmach i jak odpowiadają na pytanie o to, czy inny, lepszy świat jest w ogóle możliwy.  Widzowie Festiwalu zobaczą obrazy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, San Sebastian, Cannes czy Wenecji. 
 
Łódzka publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy podczas Transatlantyku wyreżyserowany przez Alejandro Landesa film „Monos”, który swoją światową premierę miał na festiwalu Sundance. Uhonorowana tam Nagrodą Specjalną Jury produkcja jest opowieścią o dziecięcym oddziale partyzanckim dowodzonym przez tajemniczą Organizację i składającym się w całości z kilkunastoletnich wojowników, trenujących gdzieś na porośniętej tropikalnym lasem górze. W tej onirycznej, pełnej niedopowiedzeń, trzymającej w napięciu ekranowej opowieści Landes zawarł metaforę losów ojczystej Kolumbii, usiłującej wyjść poza walki narcos i zacząć o sobie stanowić. Festiwalowi widzowie docenią też na pewno przejmującą ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Mikę Levi („Under the Skin”). Do polskich kin film wprowadzi Against Gravity.
 
Splot niebezpiecznego świata dorosłych i snujących marzenia nastolatków festiwalowa publiczność będzie mogła śledzić także w filmie „Piranie” (reż. Claudio Giovannesi), który za scenariusz nagrodzony został Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Autorem literackiego pierwowzoru i współautorem nagrodzonego scenariusza jest znakomity pisarz Roberto Saviano („Gomorra”). „Piranie” to pasjonujący, choć zarazem przerażający portret grupy nastolatków z Neapolu, którzy nie widząc za wiele jeszcze o życiu, poznają jego najciemniejsze strony. Widzowie na pewno docenią wyśmienite role nastoletnich naturszczyków z Neapolu oraz scenariusz unikający gatunkowych klisz i stawiający pytania o wagę, znaczenie i cenę marzeń we współczesnym świecie.
 
Wydarzeniem 9. edycji Festiwalu Transatlantyk będzie także polska premiera filmu „Głos Pana” (reż. György Pálfi) inspirowanego powieścią Stanisława Lema. Swoją światową premierę film miał na prestiżowym festiwalu w Tokio. W tej autorskiej adaptacji tekstu Lema Pálfi umiejętnie łączy dwa plany – kosmiczny, w którym załogę ziemskiego statku wyłapuje podczas lotu nieznany jej sygnał – z historycznym, w którym pewien człowiek podąża tropem ojca, genialnego naukowca, który w latach 80. wyemigrował z komunistycznych Węgier do Ameryki. Filozoficzne rozważania splatają się w „Głosie Pana” z losami ludzi dorastającymi w czasach dyktatury i zawsze marzyli o lepszym świecie.
 
Filmy pokazywane w sekcji konkursowej NOWE KINO powalczą o przyznawaną po raz trzeci nagrodę Transatlantyk Distribution Award. Nagroda w wysokości 40 000 zł zostanie przeznaczona na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który film wygra, zadecyduje festiwalowa publiczność.

Stałym elementem Transatlantyku jest Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze krótkie formy zrealizowane w Polsce w ciągu dwóch ostatnich lat. Także tego roku w konkursie o nagrody powalczą zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne. Wszystkie tytuły tradycyjnie oceni międzynarodowe jury.
 
W ramach sekcji POKAZY SPECJALNE widzowie zobaczą m.in. łódzką premierę filmu „Diagnosis” w reżyserii Ewy Podgórskiej. Zaczynając od pozornie niewinnych pytań np. jakim zwierzęciem jest miasto? Bohaterowie filmu rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją - Łodzi. Samo miasto staje się punktem wyjścia do intymnych rozmów. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Film „Diagnosis” miał swoją światową premierę na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Niedawno film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Moskwie za najlepszy montaż. W Łodzi jego premierze towarzyszyć będzie spotkanie i rozmowa z twórcami i bohaterami filmu.

W ramach sekcji ZBLIŻENIA podczas 9. edycji Festiwalu organizatorzy zaproszą widzów na różnorodne, interesujące retrospektywy, w tym m.in.: Aleksieja Germana (ojca) i Wojciecha Marczewskiego.

W ramach sekcji KINO KULINARNE, realizowanej od samego początku we współpracy z Berlinale, Transatlantyk zaprosi  widzów  na  wyjątkowe wieczory w Hali Maszyn EC1 obejmujące pokaz filmu oraz inspirowaną nim kolację. Filmem otwarcia tej sekcji będzie fascynujący dokument „A God In Each Lentil” (reż. Miguel Ángel Jiménez), którego światowa premiera odbyła się w San Sebastian. Opowieść o nagrodzonej dwiema gwiazdkami Michelina rodzinnej restauracji w Alicante pozwoli publiczności zobaczyć nie tylko, jak powstaje sztuka kulinarna na najwyższym poziomie, ale też - a może: przede wszystkim - kim są ludzie, którzy stoją za sukcesem tego miejsca. Łódzki pokaz “A God In Each Lentil” będzie polską premierą filmu.

Sekcja HISTORIE KINA tego roku odbędzie się pod hasłem „Inne światy”, a prezentowane w jej ramach filmy tematycznie krążyć będą wokół poszukiwania nowych lepszych światów, rozmaitych prób zmiany rzeczywistości oraz pytania o to, co dzisiaj miałby znaczyć nowy wspaniały świat. W jej ramach zobaczymy m.in. „Montenegro” zmarłego niedawno, wybitnego reżysera serbskiego Dušana Makavejeva, „Mrożony peppermint” Carlosa Saury czy „Nienawiść” Mathieu Kassovitza.
 
Kontynuując współpracę z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk 2019 przygotuje także sekcję kina plenerowego pod hasłem „Kosmos”. Na filmy o kosmicznych podróżach i wielkich marzeniach publiczność zapraszana będzie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu. Tradycyjnie, na wszystkie te pokazy wstęp będzie wolny.
 
Festiwal Transatlantyk 2019 to także bogaty program otwartych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców Łodzi wydarzeń artystycznych, debat, master classes czy warsztatów, na które wstęp jest wolny. Od warsztatów dla dzieci, przez wykłady SWPS dla studentów i nie tylko, koncerty dla młodszych i starszych miłośników muzyki, po dyskusje i spotkania z festiwalowymi gośćmi.

Od początku istnienia Festiwalu wydarzeniem niepowtarzalnym – i jedynym takim na świecie – jest organizowany przez Jana A.P. Kaczmarka Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition™, czyli konkurs symultanicznej kompozycji (improwizacji synchronicznej) do obrazu. W konkursie rokrocznie udział biorą utalentowani kompozytorzy z całego świata. Wstęp na to bardzo lubiane przez łodzian wydarzenie jest wolny.
AK
Transatlantyk Festival
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2019
Zobacz również
fot. Against Gravity
KINO LALEK - ruszył cykl pokazów, spotkań i warsztatów wokół animacji lalkowej
„Na bank się uda”: Zobacz teaser filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll