PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.03.2019
Przygotowywana każdego roku, specjalna sekcja Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentująca najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju, tym razem poświęcona będzie Finlandii. Licznym pokazom będą towarzyszyły także wydarzenia specjalne i branżowe.
„To kolejny, po Szwecji, Estonii, Litwie, kraj basenu Morza Bałtyckiego, którego kinematografię chcemy przybliżyć widzom Krakowskiego Festiwalu Filmowego” - zapowiada Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego - “Kino fińskie nie jest wystarczająco znane w Polsce, a już na pewno nie kino dokumentalne, czy krótkometrażowe. A my w Krakowie lubimy odkrywać i pokazywać widzom to, czego nie zobaczą gdzie indziej. A jest co odkrywać! Podczas selekcji filmów do programu dowiedzieliśmy się, co interesuje tamtejszych twórców i dlaczego Finlandia wydaje się być krajem idealnym do życia. Ale czy naprawdę tak jest? Wybrane do przeglądu filmy pokazują zarówno pogmatwaną historię, jak i współczesne problemy, z którymi borykają się Finowie”.

Sekcję „Fokus na Finlandię” otworzy  28 maja 2019 roku  dokument „Bogowie z Molenbeek” (“Gods of Molenbeek”) w reżyserii Reetty Huhtnen. To wzruszająca i uniwersalna opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania ukazana przygodami 6-letnich chłopców, Aatosa i Amine. W niesławnej dzielnicy Molenbeek w Brukseli słuchają pająków, odkrywają czarne dziury i kłócą się o to, kto dostanie latający dywan, który zabierze ich na ziemie przodków. Chociaż pochodzą z całkowicie różnych światów, łączy ich nie tylko wspólne podwórko, ale i wielka przyjaźń.

“Potęga śpiewu joik”, fot. KFF


Jednym z najbardziej charakterystycznych dokumentów tegorocznej sekcji jest „Fuck Off 2. Obrazki z Finlandii” (“Fuck off 2. Images from Finland”, reż. Jörn Donner). To kontynuacja filmu z 1971 i próba ukazania ogromnych zmian, które miały miejsce w Finlandii w ciągu ostatniego półwiecza. W centrum tej subiektywnej i egocentrycznej opowieści jest sam twórca filmu, nestor fińskiej kinematografii, który poprzez liczne rozmowy z mieszkańcami próbuje sprawdzić czy w dzisiejszej Finlandii warto żyć, umierać i kochać.

Do korzeni kultury ludów północy Półwyspu Skandynawskiego prowadzi film “Potęga śpiewu joik” (“Power of Yoik” reż. Paul Simma). Wśród surowych krajobrazów do dzisiaj mieszkają hodowcy reniferów, kultywujący tradycje przedchrześcijańskie. Dzięki ich niezwykle silnemu poczuciu tożsamości, wyrażanemu także poprzez joikowanie - specyficzny rytmiczny śpiew, udaje się uchronić dziewicze tereny Laponii przed zagrożeniami masowej turystyki i postępującej industrializacji.

"Hipnotyzer", fot. KFF

Dokument „Hipnotyzer” (“The Hypnotist”) w reżyserii Arthura Francka ukazuje zawiłe i fascynujące losy najsłynniejszego fińskiego hipnotyzera Olaviego Hakasalo, a.k.a Ollivera Hawka, który w 1980 roku po dziesiątkach lat sukcesów zostaje oskarżony o oszustwo. Ekscentryczny celebryta swoich czasów, dzięki licznym materiałom archiwalnym, nagraniom oraz opowieściom samego bohatera, przedstawiony zostaje na tle zachodzących przemian politycznych i społecznych, których staje się częścią.

O innym, niezwykłym fińskim bohaterze opowiada film „Wspomnienia ze Wschodu” (“Eastern Memories” reż. Niklas Kulstromm, Martti Kaartinen). Gustaf John Ramstedt, wybitny lingwista, dyplomata i podróżnik z przełomu XIX i XX wieku snuje historię swoich niesamowitych zawodowych podróży i naukowych odkryć zilustrowaną współczesnymi, zapierającymi dech w piersiach obrazami Mongolii, Chin, Japonii i Korei Południowej.
"Wspomnienia ze wschodu", fot. KFF

Magiczne życie V” (“The Magic Life of V” reż. Tonislav Hristov) ponownie przenosi nas do Finlandii, gdzie poznajemy zmagania tytułowej, młodej kobiety V, z traumami z dzieciństwa. Próbuje różnych metod, by stać się niezależną i pomóc swojemu niepełnosprawnemu umysłowo bratu. Wchodzi w świat fabularnych LARPów, by mierzyć się z własną przeszłością, ale też uciekać od zgiełku prawdziwego życia i problemów.

W sekcji „Fokus na Finlandię” zaprezentowanych zostanie 6 pełnometrażowych dokumentów. Ponadto, odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych zrealizowany przy współudziale zaprzyjaźnionego z Krakowskim Festiwalem Filmowym Tampere Short Film Festival, a w cyklu Noc Etiud zobaczymy fińskie etiudy studenckie wybrane przez festiwal DocPoint - Helsinki Documentary Film Festival. W sekcji „Kids&Youth. Kino dla młodych” również nie zabraknie filmów z Finlandii. Przedstawiciele branży filmowej Finlandii i Polski spotkają się także na wspólnej konferencji oraz wielu wydarzeniach specjalnych.

Partnerami sekcji „Fokus na Finlandię” są Fiński Instytut Filmowy, Tampere Short Film Festival oraz DocPoint Helsinki Documentary Film Festival.
 

Więcej na: www.krakowfilmfestival.pl/

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca 2019 roku

WRÓB
KFF
Ostatnia aktualizacja:  10.03.2019
Zobacz również
"Łazuka ...dzieckiem podszyty" w Kinie Dokumentu
Nagrody PSC: nasz fotoreportaż
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll