PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Projekt Prawie Kino, tworzony przez członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zaprasza na spotkanie z twórcą „Drogówki”. Wydarzenie będzie podzielone na dwie części, projekcję „Wesela” oraz dyskusję z gościem wieczoru.
Wojtek Smarzowski urodzony w 1963 w Korczynie ukończył PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Studiował też filmoznawstwo na UJ. Zanim został reżyserem zajmował się realizacją zdjęć m.in. w filmie “Psy totalitaryzmu” (1996). Reżyserował teledyski oraz reklamy. Po sukcesie “Wesela” każdy kolejny film spotykał się z żywą reakcją publiczności. Smarzowski jest laureatem między innymi 12 Orłów oraz 17 Złotych Lwów. “Kler” z 2018 roku zgromadził przed kinowymi ekranami ponad 5 milionów widzów.

Wesele” z 2004 roku okazało się być przełomowym filmem w karierze reżysera. Wiesław Wojnar (Marian Dziędziel) wydaje za mąż swoją córkę Kasię (Tamara Arciuch). Sytuacja wiejskiego przyjęcia ślubnego ujawnia wady naszego społeczeństwa, takie jak pijaństwo czy chciwość.

Reżyser nie ukrywa powiązań z utworem Stanisława Wyspiańskiego.
“Wytłumaczyć można to sobie także jak u Wyspiańskiego - jak szopkę, w której bohaterowie pojawiają się, znikają, znów pojawiają, następuje pewien "kołowrót", w którym logika zdarzeń nie jest istotna, nie jest konieczna.
Wojtek Smarzowski: Jak najbardziej. Wierzę, że ten film ma parę warstw. Ma tę najbardziej popularną, której widzowie przyjdą przyjrzeć się pewnej akcji, posłuchać nie najgorszych dialogów, i ma też kilka warstw "w tle" -  jedną z nich jest warstwa prowokacji, kolejną jest warstwa obyczajowa. Tego jako widz oczekuję od kina - by film atakował mnie na kilku płaszczyznach, nie tylko na jednej, oczywistej.
Skoro pan świadomie użył tytułu "Wesele", świadomie wprowadził pan cytaty, to czy denerwują pana pytania o powiązania z Wyspiańskim? Czy pan się z tym liczył?
Wojtek Smarzowski: Kiedy zdecydowałem, że akcję filmu umieszczę na weselu, oczywistym było dla mnie, że nie ucieknę od tego, co niesie element wesela dla polskiej kultury od stu lat. Musiałem to przyjąć i przyjmuję. Jest dla mnie oczywiste, że takie pytania padają.
Wypowiedzi pochodzą z portalu kobieta.interia.pl

Pokaz filmu Wojciecha Smarzowskiego “Wesele” odbędzie się 24 stycznia o godzinie 17.30 w auli w starym BUW-ie na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/1964449483668256/
AK
Projekt Prawie Kino
Ostatnia aktualizacja:  24.01.2019
Zobacz również
Nabór filmów pełnometrażowych na Transatlantyk Festival 2019
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy zaprasza filmowców
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll