PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Harda” Marcina Polara (prod. Studio Munka-SFP) oraz „Acid Rain” Tomasza Popakula zostaną pokazane na słynnym Sundance Film Festival.
Festiwal Filmowy Sundance – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 24 stycznia do 3 lutego 2019 roku, a w sekcji filmów krótkometrażowych znalazły się dwie polskie produkcje.

Pierwszym z zaproszonych filmów jest animacja „Acid Rain” Tomasza Popakula. „Acid Rain” rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony. Warto dodać, że to już druga animacja Tomasza Popakula, która została zaproszona na Sundance. W ubiegłym roku widzowie mogli zobaczyć tam film „Black”. Producentem filmu jest Animoon i Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

Drugim polskim filmem prezentowanym w sekcji krótkometrażowej będzie „Harda” Marcina Polara. Tytułowa „Harda” niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie - miejsce, któremu stawia czoła i którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka, a co-producentem LeLe Crossmedia Production. Międzynarodową promocją i dystrybucją festiwalową filmu zajmuje się działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

Dla obu filmów pokaz na Sundance będzie światową premierą.

Polskie filmy krótkometrażowe gościły na festiwalu Sundance już wiele razy. Podczas poprzedniej edycji oprócz wspomnianej animacji „Black” Tomasza Popakula widzowie mogli zobaczyć „Woltę” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały oraz "Deer Boy" Katarzyny Gondek, w 2017 roku "Więzi" Zofii Kowalewskiej, „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej oraz "Skwar" Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza, a dwa lata wcześniej "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka i "Obiekt" Pauliny Skibińskiej. Polskie filmy zostały też docenione na festiwalu: w 2015 roku "Obiekt" otrzymał specjalną nagrodę jury dla filmu krótkometrażowego za visual poetry, w 2013 roku "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego zdobył Grand Jury Prize, a w 2011 "Poza zasięgiem" Jakuba Stożka Wyróżnienie Honorowe.
AK
Polish Shorts
Ostatnia aktualizacja:  4.12.2018
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
FINA na 19. Festiwalu Filmu Niemego
„Koncert na dwoje” na Doc Lab Poland Hot Selection 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll