PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Konkursie Głównym 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach znalazły się dwa filmy: „Atak paniki” Pawła Maślony i czesko-słowacko-polsko-słoweńska koprodukcja „Kawki na drodze”. W konkursie East of the West zostaną pokazane „53 wojny” Ewy Bukowskiej oraz „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.
Reżyserski debiut Pawła Maślony to nieco absurdalna i gorzka komedia.  Zwykli ludzie wpadają w wir zdarzeń, które radykalnie zmienią ich życie. "Atak paniki" imponuje dopracowanym w najdrobniejszym szczególe scenariuszem. W tej materii młody reżyser miał zresztą większe doświadczenie, pisząc przed kilkoma laty razem z Marcinem Wroną skrypt do „Demona”. Mocna strona filmu to świetne role, czasem będące zaprzeczeniem aktorskiego wizerunku bohaterów.  


„Kawki na drodze” (Winter Flies) w reż. Olmo Omerzu to film drogi opowiadający o sile chłopięcej przyjaźni. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino, muzykę skomponował Paweł Szamburski, a polskim koproducentem filmu jest DI Factory odpowiedzialne za całość postprodukcji obrazu. Głównym producentem filmu jest Jiri Konecny z Endorfilm. Film jest koprodukcją czesko-słoweńsko-polsko-słowacką.

Kadr z filmu "53 wojny", fot. Next Film

W sekcji konkursowej East of the West prezentującej najnowsze dokonania twórców z Europy Środkowej i Wschodniej pokazane zostaną "53 wojny" Ewy Bukowskiej oraz „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.

Film Ewy Bukowskiej "53 wojny" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze. Jak piszą organizatorzy festiwalu w Karlowych Warach "53 wojny" to „sugestywny dramat psychologiczny, adaptacja autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej o doświadczaniu wojny z drugiej ręki: nie trzeba być na miejscu wydarzeń, by miały one destrukcyjny wpływ na nasze życie”.


Scenariusz filmu powstał na podstawie autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”. Film będzie również walczył o Wielkiego Jantara Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych  „Młodzi i Film”. Polska premiera zaplanowana jest na 19 października.


Kadr z filmu "53 wojny", fot. Next Film

W Karlowych Warach "53 wojny" znalazły się w konkursie „East Of the West”. To sekcja międzynarodowa pierwszych i drugich filmów z Europy Centralnej i Wschodniej, Bałkanów, Grecji, krajów byłego Związku Radzieckiego i Azji Wschodniej prezentowanych jako światowe, międzynarodowe lub europejskie premiery. Dla „53 wojen” będzie to premiera międzynarodowa. 


Producentem filmu Ewy Bukowskiej jest Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Autorem zdjęć do „53 wojen” jest Tomasz Naumiuk. W filmie występują m.in. Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński.

Kadr z filmu "Via Carpatia", fot. materiały prasowe


„Via Carpatia” opowiada o Julii i Piotrze, którzy od miesięcy planowali urlop. Zadbali nawet o to, by ich jedyny podopieczny - żółw – mógł z nimi bezpiecznie podróżować. Niespodziewanie plany krzyżuje im matka: chce aby Piotr sprowadził do domu ojca, uchodźcę, który od kilku miesięcy przebywa w jednym z obozów w Grecji. Mimo wątpliwości mężczyzna decyduje się spełnić tę niecodzienną prośbę. I tak zamiast na wakacje all-inclusive małżeństwo rusza w męczącą podróż na Południe, podczas której będzie musiało odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań.

 

„Via Carpatia” jest koprodukcją polsko-macedońsko-czeską. Polskim producentem filmu jest firma MD4 i Agnieszka Kurzydło. Koproducentem obrazu jest firma Kijora Film. Autorami zdjęć do filmu są Zuzanna i Julian A. Ch. Kernbach.


53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 29 czerwca – 7 lipca.

MR
Karlowe Wary/PISF
Ostatnia aktualizacja:  29.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Camerimage 2018: Przedłużony termin zgłoszeń filmów fabularnych
Ostatnie dni naboru na Docu Talents from the East
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll