PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„O! Polska Animacja” – największy festiwal polskiej animacji i najbardziej rozbudowany festiwal sieciowy na świecie – dołączył do grona filmowych imprez przyznających nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. O te prestiżowe nagrody w kategorii „Najlepsza Animacja” będą się ubiegać laureaci Konkursu Głównego O!PLA w kategoriach „Studyjnej” i „Szkolnej”.

–Pięć lat konsekwentnego podążania za intuicją i pasją oraz ciągłego rozwijania idei festiwalu zostało tym samym wymownie docenione – mówi Piotr Kardas, organizator festiwalu.

 

6. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA trwa od 21 marca do 13 maja. Dociera do 82 miast i miasteczek w całej Polsce. W kinach, domach kultury, bibliotekach, galeriach sztuki, szkołach wyższych i liceach plastycznych w ramach trzech konkursów można obejrzeć 105 filmów animowanych: 90 polskich i 15 zagranicznych. Do stałych punktów programu – Konkursu Głównego (66 animacji, kategorie: „Studyjna”, „Szkolna”, „Animowany wideoklip”, „Formanimy”, „Animowane fraszki”) i Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos (24 filmy, kategorie: „Przedszkolaki”, „Dzieci wczesnoszkolne”) – dołączył nowy: Konkurs Oh! People Love Animation. W nim prezentowani są faworyci publiczności z festiwali odbywających się na całym świecie. Dzięki temu możemy poznać gusta m.in. Brazylijczyków, Australijczyków, Rosjan, Słoweńców.

 

Z radością witamy O!PLA w gronie ogólnopolskich imprez nominujących filmy do nagród dedykowanych najzdolniejszym twórcom polskiego kina niezależnego – mówi dr hab. Marcin Adamczak, członek komitetu organizacyjnego nagród ds. artystycznych. – Doceniamy bardzo dynamiczny rozwój festiwalu, który w krótkim czasie rozrósł się do tak poważnych rozmiarów.

 

Idea nagród zakłada współpracę z siecią festiwali organizowanych w różnych miastach oraz prezentację najlepszych filmów niezależnych w Warszawie. Tu ocenia je Offowa Akademia Filmowa – gremium fachowców składające się z filmowców, dziennikarzy i producentów. Najlepsi niezależni twórcy filmowi otrzymują statuetki za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż, film dokumentalny i film animowany. Listę kategorii uzupełniają: „Najlepsza Aktorka” i „Najlepszy Aktor”.

 

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego przyznawane są od 2005 roku. Od 2009 patronuje im Jan Machulski - wybitny i uznany animator polskiego życia kulturalnego. Człowiek instytucja, który wierny idei humanizmu, nieustannie starał się kreować rzeczywistość, w której nadrzędną cechą był szacunek i wiara w drugiego człowieka. Organizatorem nagród jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej informacji:


- http://janmachulski.pl

- http://www.polskaanimacja.pl

MR
Filmforum
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
"Ptaki śpiewają w Kigali" zwycięża na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku
Polskie kino na 71. MFF w Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll