PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jeden z najbardziej wszechstronnych rodzimych reżyserów, mistrz kina gatunków i adaptator dokonujący niekoniunkturalnych literackich wyborów. W sierpniu obchodził swoje 85. urodziny, we wrześniu na festiwalu w Gdyni odebrał Platynowe Lwy za całokształt twórczości. W listopadzie zaś Janusz Majewski – inicjując tym samym nowy sezon premier zrekonstruowanej cyfrowo klasyki filmowej – przypomni, jak zaczynał. 7 listopada w warszawskim kinie Kultura o godz. 19.00 swoim debiutanckim „Sublokatorem” (1966) – w nowej cyfrowej wersji – naocznie udowodni, że od początku świetnie się zapowiadał. Organizatorami tego specjalnego pokazu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Filmowe ZEBRA, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Cyfrowe Repozytorium Filmowe, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu z reżyserem na czele.
"Sublokator" to debiut w świetnym stylu – i rzadkim gatunku, jakim jest w polskim kinie tzw. sophisticated comedy, wyrafinowana komedia z dużą dawką czarnego humoru. Inspirowana twórczością Billy’ego Wildera i brytyjską szkołą komedii spod znaku Ealing Studio, podszyta Kafką opowieść o perypetiach samotnego mężczyzny padającego ofiarą zmasowanego kobiecego ataku, była artystycznym manifestem reżysera.


Magdalena Zawadzka, fot. CRF.

Tytułowy bohater, trzydziestoparoletni naukowiec próbujący – bez powodzenia – porozumieć się z trzema kobietami w różnym wieku, to reprezentant pokolenia Majewskiego, które w wojnie wziąć udziału nie zdążyło, w powojennej rewolucji nie chciało, a z młodą generacją nie umie nawiązać kontaktu. Nie ma też – po doświadczeniu krótkotrwałej, popaździernikowej odwilży – politycznych złudzeń. Filmowy Ludwik ucieka w pracę naukową, filmowiec Majewski swój azyl znalazł w kinie, w którym szukał dla siebie osobnego miejsca – i własnej drogi.


Jan Machulski, fot. CRF.

Stąd zamiast terminowania jako asystent – samodzielna praca, realizacja krótkich metraży i filmów telewizyjnych. Zamiast wpisywania się w dominujące nurty – ucieczka w literaturę, historie i kino gatunków. Oparty na autorskim scenariuszu "Sublokator" to pierwsza taka ucieczka reżysera, bardzo stylowa i w znakomitym aktorskim towarzystwie Barbary Ludwiżanki, Magdaleny Zawadzkiej, Katarzyny Łaniewskiej, Teresy Lipowskiej i Jana Machulskiego. I zapowiedź późniejszych filmów, również charakteryzujących się elegancją i precyzją formy, umiejętnym wykorzystaniem konwencji gatunkowych, zmysłem pastiszu czy doskonale dobraną muzyką. Tym bardziej warto więc poniedziałkowy wieczór 7 listopada spędzić w towarzystwie barwnych mieszkańców starej willi na Akacjowej.


 Magdalena Zawadzka i Jan Machulski, fot. CRF.

Premierę „Sublokatora” poprzedzi film muzyczny „Opus Jazz” Janusza Majewskiego z 1963 roku - sfilmowana próba kwintetu Andrzeja Kurylewicza w studiu nagrań. Rekonstrukcja cyfrowa tego dokumentu została wykonana przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.


AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.11.2016
Zobacz również
fot. CRF
Sejm uchwałą uczcił pamięć Andrzeja Wajdy
Kamera na wschód: Rusza EMiGRA 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll