PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.03.2017
Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 w Warszawie. Był poetą, reżyserem, wykonawcą piosenki autorskiej, satyrykiem, artystą kabaretowym, autorem tekstów piosenek i tłumaczem.
Jako autor tekstów satyrycznych debiutował w klubie studenckim „Hybrydy” w 1962 roku. Od 1963 roku wykonywał piosenki, a jego pierwszym wielkim przebojem była „Niedziela na Głównym”. Wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od lat 60. współpracował z kabaretami (m.in. „Dudek”). Pracował w telewizyjnej redakcji rozrywki. W latach 70. pisał libretta operowe i musicalowe („Henryk VI na łowach”, „Cień”, „Awantura w Recco”). Przełożył piosenki z musicali: „Jesus Christ Superstar” i „Chicago”. W 2007 roku ukazała się książka „Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo”, w której zamieszczono teksty autorstwa lub w przekładzie artysty.

Piosenki Wojciecha Młynarskiego pojawiły się w filmach i serialach m.in. „Kapitan Sowa na tropie” Stanisława Barei (1965), „Wojna domowa” Jerzego Gruzy (1966), „Rodzina Leśniewskich” Janusza Łęskiego (1978), „07 zgłoś się” Krzysztofa Szmagiera (1981), „Panna z mokrą głową” Kazimierza Tarnasa (1994), „Zakochany anioł” Artura Więcka (2005) czy „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna (2009).Jego utwory wielokrotnie wykorzystywano w produkcjach filmowych, serialach czy spektaklach teatru telewizji. Młynarski jest też autorem scenariuszy i tekstów piosenek do telewizyjnych widowisk muzycznych: „Butterfly Cha–Cha”, „Śpiewy historyczne", „Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę", „Tradycyjna składanka", „Ściany między ludźmi", „Czy czasem tęsknisz" oraz cyklu programów „Z kobietą w tytule".

Jako aktor wystąpił w „Rodzinie Leśniewskich” Janusza Łęskiego (kierowca), we własnej osobie pojawił się w filmach takich jak „Co to jest Dudek” Jerzego Ziarnika (1967), „Jeremi Przybora” Magdy Umer (1990), „Pasażer na gapę” Roberta Kaczmarka (1999) czy „Jonasz w brzuchu Lewiatana” Krzysztofa Wierzbickiego (2015).

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze -Gloria Artis” w 2007 roku,  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku, laureat Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i „Diamentowego Mikrofonu”. Uhonorowany „Złotym Berłem” przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 roku.


MR
Ostatnia aktualizacja:  16.03.2017
Zobacz również
fot. AKPA
Ruszył nabór na Polish Days 2017
Wystawa - Andrzej Wajda 40/90
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll