PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.02.2017
19 lutego 2017 roku w wieku 102 lat zmarła Danuta Szaflarska. O śmierci wybitnej aktorki poinformował teatr TR. „Łączyła nas z przeszłością, a jednocześnie kierowała w przyszłość. Sama przekraczała granice wieku, tak jakby czas dla niej nie istniał. Kochaliśmy ją za humor i ciętą ironię, dystans do siebie i życia. Ale także za powagę, z jaką traktowała swoją pracę” - napisali koledzy z teatru.
„- Czym jest aktorstwo? To bakteria, którą człowiek jest zarażony … Nie, kochana, źle mówię… jeżeli ma człowiek w jakimś kierunku uzdolnienia, jeżeli wybierze sobie zawód, który go interesuje, który kocha, to jest szczęśliwym" – mówiła w wywiadzie dla Joanny Sławińskiej w Polskim Radiu. Jej zdaniem nie wolno wykonywać zawodu, który się nie lubi, gdyż nie będzie się zadowolonym. W poświęconym jej dokumencie "Inny świat" Doroty Kędzierzawskiej mówiła:  „Jak przestanę grać, to wtedy już mogę umrzeć”. Pracowała w zasadzie cały czas.

Danuta Szaflarska była łączniczką w Powstaniu Warszawskim. Absolwentka Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (1939), występowała na deskach teatrów: Polskiego w Wilnie (1939 – 41), podziemnego (1942 – 43), frontowego AK (1943 – 45), Starego w Krakowie (1945 – 46), Kameralnego w Łodzi (1946 – 49) oraz stołecznych: Współczesnym (1949 – 54), Narodowym (1954 – 66) i Dramatycznym (od 1966). Na dużym ekranie zadebiutowała w 1946 roku wcielając się w rolę Haliny Tokarskiej w filmie Leonarda Buczkowskiego "Zakazane piosenki". W tym samym roku pojawiła się w obrazie Stanisława Wohla i Józefa Wyszomirskiego „Dwie godziny”. W późniejszych latach współpracowała z takimi reżyserami, jak: Kazimierz Kutz („Ludzie z pociągu” z 1961), Laco Adamik („Wsteczny bieg” z 1978), Tadeusz Konwicki („Dolina Issy” z 1982), Andrzej Wajda („Korczak” z 1990), Filip Zylber („Pożegnanie z Marią” z 1993, za tę rolę otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za drugoplanową rolę kobiecą), Jerzy Stuhr („Tydzień z życia mężczyzny” z 1999), Filip Zylber („Egzekutor” z 1999), Filip Bajon ("Przedwiośnie" z 2001), Juliusz Machulski („Ile waży koń trojański?” z 2008 – laureatka „Orła” w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola kobieca) Kasia Adamik i Agnieszka Holland („Janosik. Prawdziwa historia” z 2009).


"Między nami dobrze jest", fot. materiały promocyjne

W 2007 roku wcieliła się w rolę Anieli w filmie Danuty Kędzierzawskiej "Pora umierać". Kreacja artystki została wielokrotnie doceniona na festiwalach filmowych: otrzymała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanową rolę kobiecą, „Orła” i „Złotą Kaczkę” w tej samej kategorii oraz nagrodę aktorską na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”. Wystąpiła w głośnym filmie Władysława Pasikowskiego "Pokłosie". Artystka wielokrotnie nagradzana również za zasługi dla teatru. Laureatka „Feliksa Warszawskiego” za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w spektaklu „Daily Soup” w Teatrze Narodowym (2007), nagrody im. Ireny Solskiej przyznanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej (2010), nagrody im. Jacka Woszczerowicza za rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim w przedstawieniu „Między nami dobrze jest” z TR Warszawa na 50. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Warto wspomnieć, że w 2014 roku wystąpiła w filmowej wersji tego przedstawienia – w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

W 2013 roku dostała również Honorowego Orła za osiągnięcia życia oraz Złote Berło - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej.
 
WRÓB
artykuł redakcyjny, wyborcza.pl, Polskie Radio
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2017
Zobacz również
fot. NiNA
Zgłoś swój film na Fresh Form Film Festival 2017
Berlinale 2017: Srebrny Niedźwiedź dla „Pokotu” Agnieszki Holland
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll