PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
15 lutego 2017 roku minął ostateczny termin zgłaszania filmów na 57. Krakowski Festiwal Filmowy. Ponad 3700 propozycji napłynęło do Krakowa z każdego zakątka świata, co jest kolejnym rekordem festiwalu! Z roku na rok napływa coraz więcej filmów, a przed selekcjonerami jeszcze trudniejsze zadanie w wybraniu wyjątkowych, zaskakujących i niezwykłych tytułów do festiwalowego programu.
Podobnie jak w poprzednich latach, przeważają krótkometrażowe fabuły. W tym roku zgłoszono ich około 1800. Selekcjonerzy ponownie potwierdzają, że w tej grupie nie ma dominujących problemów, czy trendów, a filmowcy podejmują różnorodne tematy. Dagmara Romanowska, krytyk filmowy, selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego podkreśla, że “selekcja do konkursu krótkometrażowego to bogaty przegląd rozmaitych wrażliwości, tematów i twórczych temperamentów z całego świata: od Europy po Bangladesz czy Uzbekistan. Powracają pytania związane z obcym, uchodźcami, rodziną, samotnością, wyzwaniami wieku dojrzewania, ale i jesieni życia”.

Imponuje również liczba zgłoszonych filmów dokumentalnych – 500 krótkometrażowych (do 30 min) oraz 750 średnio i długometrażowych.

- Miniony rok, pod wieloma względami niespokojny i niepewny, przyniósł nowe spojrzenie dokumentalistów na dotychczasowy kształt Europy, czy niedawne konflikty wojenne – mniej publicystyki, więcej refleksji – tłumaczy selekcjoner sekcji dokumentalnej, krytyk filmowy, Anita Piotrowska. - Zaskoczył nas urodzaj w dokumencie muzycznym. W konkursie DocFilmMusic znajdą się nie tylko filmy prezentujące różne style i gatunki muzyczne, ale i bardzo ekscentryczne zjawiska.

Niemniej pracy czeka selekcjonerów filmów animowanych, przed którymi do obejrzenia prawie 300 animacji. W tej sekcji to także rekord. Robert Sowa, adiunkt Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i ekspert w dziedzinie animacji, wskazuje na “kierunek mieszania się animacji z innymi gatunkami filmowymi – dokumentem i fabułą. To wyraźnie oddaje obecne trendy światowe, z jakimi będzie można zapoznać się w czasie pokazów festiwalowych w Krakowie.”

Spośród wszystkich tytułów 280 to filmy polskie lub koprodukcje. Ponieważ selekcja do konkursu polskiego trwała najdłużej, dominujące tematy wyłonią się za jakiś czas.

W tym roku zgłoszenia napłynęły do nas ze 111 krajów. Czołówkę otwierają: Francja (370), Niemcy (300) i Polska (280). Za nimi znalazły się m.in. Hiszpania, Rosja, USA, Iran, Izrael.

Napłynęło także wiele zgłoszeń z odległych zakątków globu, z takich krajów jak: Angola, Bahrajn, Bangladesz, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Kostaryka, Dominikana, Libia, Malawi, Mozambik, Mjanma, Namibia, Nepal, Panama, Portoryko, Katar, Senegal, Sri Lanka, Syria, Uganda, Jemen, Urugwaj.

Ze wszystkich zgłoszeń kilkunastoosobowa komisja selekcyjna składająca się z wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców pod kierunkiem dyrektora Festiwalu Krzysztofa Gierata wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach: dokumentalnym, krótkometrażowym, dokumentów muzycznych DocFilmMusic i polskim. Starannie wybrane tytuły zostaną tradycyjnie przedstawione w towarzyszących Festiwalowi sekcjach specjalnych.

Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Festiwalu na początku kwietnia.

Więcej informacji: http://www.krakowfilmfestival.pl/

57. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja - 4 czerwca 2017.
WRÓB
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2017
Zobacz również
fot. T. Korczyński
118 filmów w preselekcji O!PLA
Nowy Helios w Wołominie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll