PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  27.05.2017
28 maja 2017 roku rozpocznie się 57. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednego z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W ciągu ośmiu festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w czterech konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych ponad 200 filmów z Polski i z całego świata, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy.
Uroczystą galę otwarcia Festiwalu, która odbędzie się w kinie Kijów.Centrum o godz. 18.00, uświetni światowa premiera dokumentu „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta. To pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych. Większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem. Film oceni Jury dwóch festiwalowych konkursów: polskiego i międzynarodowego konkursu dokumentalnego.

Festiwal zainauguruje uroczysta ceremonia, ale pokazy filmów i spotkania z twórcami rozpoczynają się już w samo południe. 28 maja o godz. 16.00 w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się również wernisaż wystawy portretów ludzi świata kina, “Twarzą w Twarz” z udziałem autorów identyfikacji wizualnej Festiwalu: Kuby Sowińskiego i Jakuba de Barbaro.

Gościem specjalnym Festiwalu jest w tym roku kinematografia niemiecka – w ramach sekcji “Fokus na Niemcy” zaprezentowane zostaną najnowsze niemieckie filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Sekcję zainauguruje w poniedziałek, 29 maja o godz. 20.00 pokaz filmu „Brat Jakob” w kinie Kijów.Centrum z udziałem autora. Elí Roland Sachs udokumentował fascynujący proces duchowej transformacji swojego brata, prowadząc z nim swoisty filmowy dialog w poszukiwaniu wyjaśnień i prób odbudowania relacji. Film jest także próbą odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące istoty wiary i jej miejsca w życiu człowieka, a także opowieścią o akceptacji, wolności i stereotypach.


Kino pod Wawelem, fot. T. Korczyński

Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji bezprecedensowym uhonorowaniem nagrodą Smoka Smoków dwóch wybitnych weteranów tego gatunku, Witolda Giersza i Daniela Szczechury. Nagroda Smoka Smoków przyznawana za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii zostanie uroczyście wręczona laureatom 30 maja, we wtorek o godz. 20.00 w kinie Kijów.Centrum. Ceremonii towarzyszyć będzie prezentacja wyjątkowych filmów obu artystów. W programie Festiwalu znajdzie się także obszerna retrospektywa dzieł artystów.

Niezliczonym pokazom filmowym towarzyszyć będą także projekcje i wydarzenia specjalne, jak odsłonięcie pamiątkowej tablicy i pokaz filmów pamięci Yorama Grossa; koncerty muzyczne Mary Komasy i Marka Dyjaka oraz wydarzenia dla branży KFF Industry. W odpowiedzi na oczekiwania widzów kontynuowany będzie także cykl Krytyczne poranki, czyli bliskie spotkania krytyków z twórcami filmów prezentowanych w ramach Festiwalu.

  W czwartej edycji cyklu Docs+ Science pojawi się przegląd najciekawszych dokumentów naukowych i spotkania z ekspertami. W plenerowym Kinie pod Wawelem, w ramach cyklu “Dźwięki muzyki” zaprezentowanych będzie pięć filmów dokumentalnych i fabularnych pod hasłem “Bardowie” – historie legendarnych artystów, którzy stali się sławni głównie dzięki tekstom swych piosenek, ale i porywającym melodiom.

Tradycyjnie odbędą się również pokazy filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach („Laureaci festiwali”), polskich filmów dokumentalnych, animowanych i krótkich fabuł wyreżyserowanych zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Polska panorama”), przegląd filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 roku („Short Matters! – krótkie filmy roku”), pokazy dla dzieci i młodzieży (Kids & Youth – kino dla młodych), prezentacja najgłośniejszych dokumentów minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”) i filmów zrealizowanych w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).

W rywalizacji o uznanie jury i publiczności zmierzy się w czterech konkursach 89 filmów. Najlepsze produkcje ze wszystkich zakątków globu wezmą udział w Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic i Konkursie polskim.

Krakowski Festiwal Filmowy odwiedzi w tym roku ponad 800 i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, przedstawicieli festiwali.

WRÓB
KFF
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2017
Zobacz również
Mateusz Jarmulski: Ciebie też przytulimy!
O Victorio, moja Victorio…
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll