PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1 lipca 2016 roku rozpoczął się 51. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. W tym roku w programie wydarzenia znalazło się aż siedem polskich produkcji! Trzy filmy zakwalifikowały się do sekcji konkursowych. „Fale” Grzegorza Zaricznego powalczą o nagrody w Konkursie Głównym, „Kamper” Łukasza Grzegorzka w sekcji East of the West, a „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka w Konkursie Filmów Dokumentalnych.
Pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Zaricznego "Fale" znalazł się w Konkursie Głównym 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Film jest jedyną polską produkcją rywalizującą w tym roku o prestiżowy Kryształowy Glob. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą.


Fotos z filmu "Fale". Fot. Studio Munka-SFP.

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a koproducentami Krakowskie Biuro Festiwalowe i TVP. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Wiem, że jestem na początku drogi, że muszę się jeszcze wiele nauczyć. Ale gdy nagle dowiadujesz się, że tak duży festiwal przyjmuje do konkursu twój pierwszy pełnometrażowy film, to w sercu pojawia się uczucie ogromnego wsparcia, że dalej warto iść tą drogą filmową, którą wybrałem prawie 15 lat temu – mówił o kwalifikacji do konkursu reżyser, Grzegorz Zariczny.

"Fale" to historia Ani i Kasi – dwóch energicznych i sympatycznych siedemnastolatek. Muszą radzić sobie same, bo nie mogą liczyć na swoich rodziców. Dziewczyny mieszkają w Nowej Hucie, gdzie odbywają praktyki w małym zakładzie fryzjerskim. Chcą zostać zawodowymi fryzjerkami. Ania i Kasia coraz bardziej zbliżają się do siebie, rodzi się między nimi głęboka więź. Któregoś dnia spokój Ani zaburza pojawienie się mamy, której nie widziała od dawna.


Fotos z filmu "Fale". Fot. Studio Munka-SFP.

W filmie zobaczymy Katarzynę Kopeć i Annę Kęsek, których życie stało się inspiracją do powstania scenariusza. Dziewczynom na planie towarzyszyli zawodowi aktorzy, m.in. Beata Schimscheiner, Artur Krajewski oraz Edyta Torhan.

Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska od dawna współpracująca z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie "Gwizdek". Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Julia Jarża, z kolei za charakteryzację Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka. Kinową premierę filmu zaplanowano na jesień 2016 roku.

Grzegorz Zariczny jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Na swoim koncie ma nagradzane krótkometrażowe filmy fabularne: "Marysina Polana" (2008) oraz "Nasza zima zła" (2010). Obsypany nagrodami dokument "Gwizdek" (2012), zrealizowany w ramach programu "Pierwszy Dokument" Studia Munka-SFP, przyniósł reżyserowi m.in. Grand Prix dla filmu krótkometrażowego na Sundance Film Festival w 2013 roku.

"Fale" - daty projekcji:
05.07, 17:00 Grand Hall
06.07, 10:00 Pupp Cinema
08.07, 9:00 Drahomíra Cinema

"Kamper" w Konkursie East of the West

Pełnometrażowy debiut fabularny Łukasza Grzegorzka "Kamper" zakwalifikował się do sekcji konkursowej East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej. Pokaz filmu na festiwalu w Karlowych Warach będzie jego światową premierą.


Marta Nieradkiewicz i Piotr Żurawski w filmie "Kamper". fot. materiały prasowe.

"Kamper" to współczesna komedia o trzydziestolatkach zrealizowana przez trzydziestolatków. Głównymi bohaterami filmu są Mania i Kamper – kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawi się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

W role głównych bohaterów wcielili się Marta Nieradkiewicz oraz Piotr Żurawski. Na ekranie towarzyszą im Jacek Braciak i Justyna Suwała.

Reżyserem "Kampera" jest Łukasz Grzegorzek. Scenariusz filmu napisali Krzysztof Umiński i Łukasz Grzegorzek. Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska, która stworzyła również zdjęcia do filmu "Fale" Grzegorza Zaricznego, prezentowanego w Konkursie Głównym. Muzykę skomponował Czarny HIFI. Film wyprodukowała Natalia Grzegorzek (Koskino), w koprodukcji z Opus Film, D35, Toya Studios i Głośno. Film był współfinansowany przez PISF.

"Kamper" trafi do polskich kin już 15 lipca. Dystrybutorem filmu jest M2 Films.

"Kamper" - daty projekcji :
03.07, 16:00 Karlovy Vary Municipal Theatre
04.07, 13:30 Lazne III Cinema

"Wszystkie nieprzespane noce" w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Do Konkursu Filmów Dokumentalnych zakwalifikował się film "Wszystkie nieprzespane noce" w reżyserii Michała Marczaka. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego europejską premierą. Lista filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Dokumentalnych jest dostępna na stronie festiwalu.

"Wszystkie nieprzespane noce", jak piszą twórcy filmu, to "błyskotliwy portret współczesnych polskich dwudziestolatków, mający szansę stać się manifestem niespokojnego pokolenia urodzonych po 1989 roku. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała najbardziej intymna i prawdziwa opowieść o młodych ludziach od czasu "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy".


"Wszystkie nieprzespane noce". Fot. Endorfina Studio.

Film jest produkcją polsko-brytyjską. "Wszystkie nieprzespane noce" powstały w wyniku współpracy Endorfina Studio (odpowiedzialnego m.in. za wielokrotnie nagradzany dokument "15 stron świata") i Pulse Films (producenta m.in. "20 000 dni na Ziemi"). Koproducentami filmu są Telewizja Polska oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sundance Institute i Brit Doc Circle Fund.

"Wszystkie nieprzespane noce" z uwagi na swój niespotykany autentyzm w filmowaniu aktorów światową premierę miały na Sundance Film Festival, gdzie Michał Marczak otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym (World Cinema Documentary Competition).

"Wszystkie nieprzespane noce" - daty projekcji:
06.07, 18:30 Čas Cinema
07.07, 14:00 Drahomíra Cinema

Klara Kochańska uczestniczką Programu Future Frames
 
Wśród 10 wartych obserwowania młodych filmowców w 2. edycji programu Future Frames Polskę na MFF w Karlowych Warach reprezentować będzie Klara Kochańska. Nowa inicjatywa festiwalu oraz European Film Promotion ma zwrócić uwagę specjalistów z branży filmowej jak i dziennikarzy na młodych twórców filmowych. Podczas imprezy 10 młodych reżyserów i reżyserek zaprezentuje swoje dotychczasowe dokonania i spotka się z widzami, weźmie również udział w najciekawszych wydarzeniach branżowych.

Klara Kochańska jest autorką filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach w Polsce i za granicą. W 2015 roku jej film "Lokatorki" (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi ) podczas 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym i otrzymał Short Grand Prix. Nagrodę przyznało jury w składzie: Zuxin Hou (Chiny), Paulina Skibińska (Polska) i Matúš Vizár (Słowacja) za wysoki poziom reżyserii oraz pokaz umiejętności aktorskich. "Lokatorki" nagrodzono także w Hongkongu podczas Global Chinese Universities Student Film and Television Festival Złotą Nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Klara Kochańska obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym.

"Lokatorki" - daty projekcji:

05.07, 15:30 Small Hall
09.07, 19:30 Lazne III Cinema

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

W ramach sekcji "Czech Films 2015-2016" zostanie pokazana czesko-polsko-słowacka koprodukcja "Ja, Olga Hepnarová" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy. W programie sekcji "Horizons" znalazły się "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego. Widzowie festiwalu zobaczą również "Córki Dancingu" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (sekcja "Another View"). Dodatkowym polskim akcentem będzie udział w festiwalu Marcina Dorocińskiego, który przyjedzie na premierę filmu "Anthropoid" Seana Ellisa. "Anthropoid" otworzy 51. MFF w Karlowych Warach. Marcin Dorociński zagrał w nim rolę Ladislava Vaněka.


Jamie Dornan w roli Jana Kubiša w filmie "Anthropoid". Fot. Mat. prasowe.

"Ja, Olga Hepnarová" - daty projekcji:
02.07, 13:30 Husovka Theatre
05.07, 19:30 Lazne III Cinema
08.07, 17:00 Cinema B

"Zjednoczone Stany Miłości" - daty projekcji:
03.07, 11:30 Grand Hall
06.07, 19:30 Lazne III Cinema
08.07, 19:00 Národní dům Cinema

"Córki Dancingu" - daty projekcji :
01.07, 10:30 Lazne III Cinema
04.07, 21:30 Čas Cinema
06.07, 13:00 Congress Hall
08.07, 14:00 Cinema B

Docu Talents 2016

Wśród projektów filmów dokumentalnych z Europy Centralnej i Środkowej, które będą miały szansę zostać zaprezentowane przed przedstawicielami branży obecnymi na festiwalu w ramach programu Docu Talents 2016 znalazły się takie polskie filmy jak: "Diagnoza" Ewy Podgórskiej, producent - Małgorzata Wabińska (Entertain Pictures); "Opera o Polsce" Piotra Stasika, producent - Anna Gawlita (Kijora) oraz czesko-słowacko-polski projekt "Pepik the Czech Goes to Poland in a Quest for Love of God" Víta Klusáka i Filipa Remundy, producenci - Jana Brožková, Zdeněk Holý (Vernes), Alena Müllerová, Jiří Vlach (Česká televize), Vít Klusák, Filip Remunda (Hypermarket Film), Joanna Plesnar, Maria Krauss (Plesnar & Krauss Films), Peter Kerekes.

Eurimages Lab Project Award 2016

Wśród 8 projektów w fazie produkcji i postprodukcji, które mają szansę na zdobycie nagrody Eurimages Lab Project Award 2016 w wysokości 50 000 euro, znalazła się międzynarodowa koprodukcja (Wielka Brytania, Meksyk, Polska) "13 Summers Under Water" w reżyserii Wiktorii Szymańskiej.

51. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2016.

Pełen program jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.kviff.com.
TS
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2016
Zobacz również
fot. Endorfina Studio
Maria Konwicka: Czuję, co ojciec chciał pokazać
Rusza rekrutacja na plenery Film Spring Open
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll