PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Premiera biograficznego, fabularyzowanego dokumentu planowana jest na 2017 rok. W obsadzie znalazły się gwiazdy polskiego kina, m.in. Piotr Głowacki i Karolina Gruszka.
16 maja 2016 roku w Łodzi kręcone były m. in.: scena ucieczki Racheli Auerbach z getta oraz scena powrotu Emanuela Ringelbluma. Zdjęcia do "Kto napisze naszą historię?", pełnometrażowego fabularyzowanego dokumentu o podziemnym archiwum getta warszawskiego, będą powstawały także w Warszawie. W tej amerykańsko-polskiej koprodukcji występują m.in.: Piotr Głowacki (jako Emanuel Ringelblum) oraz Karolina Gruszka (jako Judyta Ringelblum, żona Emanuela). Jowita Budnik gra Rachelę Auerbach, pisarkę przekazującą sprawozdania dotyczące warunków życia w getcie, zaś Wojciech Zieliński wciela się w postać Abrahama Lewina, autora pamiętnika z getta warszawskiego. Na planie w Łodzi, gdzie powstaje większość zdjęć, uczestniczyło w sumie ponad 600 statystów.

Roberta Grossman i Dyanna Taylor na planie filmu "Kto napisze naszą historię?". Fot. Anna Włoch.

Półtoragodzinny film, którego reżyserką jest Roberta Grossman, opowiada historię twórców podziemnego archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. W okupowanej Polsce stworzyła je grupa kilkunastu intelektualistów i społeczników działająca pod kierownictwem historyka dr. Emanuela Ringelbluma za murami warszawskiego getta. Zgromadziła ona ok. 30 tys. autentycznych dokumentów o losach Żydów pod okupacją niemiecką. Zakopane w 1943 roku w blaszanych skrzynkach i bańkach na mleko, a następnie w dużej części odnalezione po zakończeniu wojny, stanowią dziś dla historyków bezcenne źródło do badań nad Zagładą Żydów.

Wojciech Zieliński jako Abraham Lewin na planie filmu "Kto napisze naszą historię?". Fot. Anna Włoch.

Współproducentem filmu Nancy Spielberg, młodsza siostra Stevena Spielberga. Za scenografię odpowiada Frank Gampel, a za jej polską część - Marek Warszewski, za kostiumy Aleksandra Staszko, a za charakteryzację Agnieszka Hodowana. Autorką zdjęć jest brytyjska operatorka Dyanna Taylor.

Jowita Budnik jako Rachela Auerbach na planie filmu "Kto napisze naszą historię?". Fot. Anna Włoch.

- Rachela Auerbach to absolutnie niezwykła postać w wyjątkowo podłych czasach. Intelektualistka, pisarka, filozofka, psycholożka, a przede wszystkim kobieta z krwi i kości. Między innymi o niej i pozostałych członkach tajnego stowarzyszenia Oneg Szabat, którzy dokumentowali życie w warszawskim getcie i stworzyli bezcenne archiwum obrazujące zagładę Żydów, powstaje właśnie fabularyzowany dokument - tak o swojej roli i filmie  "Kto napisze naszą historię?" napisała na swoim profilu na Facebooku Jowita Budnik.  Ze strony polskiej produkuje go Anna Różalska z firmy Match&Spark przy wsparciu organizacyjnym Łódź Film Commission. Film otrzymał dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (200 tys. zł) oraz Mazowieckiego Funduszu Filmowego (61,5 tys. zł).

MZ
Match&Spark
Ostatnia aktualizacja:  17.05.2016
Zobacz również
fot. Anna Włoch
Oficjalny plakat festiwalu Animator 2016
Młodzi i Film 2016: Składy Jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll