PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zdjęcia do filmu „Kto napisze naszą historię?” rozpoczną się w Łodzi na początku maja 2016 roku.
Inspiracją do nakręcenia fabularyzowanego dokumentu „Kto napisze naszą historię?” była książka amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa wydana pod tym samym tytułem. Jego reżyserką i scenarzystką jest ceniona amerykańska dokumentalistka Roberta Grossman, a wyprodukuje go Nancy Spielberg, młodsza siostra Stevena Spielberga. Polskim koproducentem filmu jest Anna Różalska z firmy Match&Spark.

Bohaterem filmu „Kto napisze naszą historię?” jest Emanuel Ringelblum (1900-1944), twórca słynnego archiwum getta warszawskiego. Urodził się 21 listopada 1900 roku w Buczaczu we wschodniej Galicji. W 1922 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pięć lat później uzyskał stopień doktora historii za pracę „Żydzi w Warszawie od czasów najdawniejszych do 1527 r.”. Był historykiem, dziennikarzem i działaczem społecznym. W utworzonym przez niego w czasie wojny Podziemnym Archiwum Getta dokumentowano nazistowskie zbrodnie, zbierano materiały na temat instytucji i organizacji działających w getcie. Gromadzono prywatne zapiski, kroniki, korespondencje, podziemną prasę, relacje czy też rozporządzenia wydawane oficjalnie przez władze niemieckie i obwieszczenia Rady Żydowskiej. Ringelblum został rozstrzelany przez nazistów najprawdopodobniej 10 marca 1944 roku w ruinach warszawskiego getta. Po wojnie, w 1946 i 1950 roku, odnaleziono dwie części ze zgromadzonych przez niego zbiorów. Trzecia do tej pory jest poszukiwana.

Zdjęcia, za które odpowiadać będzie pięciokrotna laureatka nagrody Emmy, Brytyjka Diana Taylor, mają się rozpocząć już 5 maja w Łodzi i będą realizowane również w Warszawie i Izraelu. Zaplanowano w sumie 17 dni zdjęciowych. W obsadzie tego fabularyzowanego dokumentu znalazły się gwiazdy polskiego kina: Piotr Głowacki (jako Emanuel Ringelblum), Karolina Gruszka (żona Ringelbluma, Judyta) oraz Jowita Budnik (Rachela Auerbach). Scenografię przygotuje Marek Warszewski, kostiumy - Aleksandra Staszko, a o charakteryzację zadba Agnieszka Hodowana. Premiera filmu, który otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (200 tys. zł), planowana jest na 2017 rok. 




MZ
www.polskatimes.pl/www.screendaily.com
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2016
Zobacz również
fot. Żydowski Instytut Historyczny
Disney nadal rządzi
Ruszają Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll