PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.04.2016
31 marca w warszawskim kinie Kultura odbyła się premiera najnowszych filmów krótkometrażowych ze Studia Munka. „Trzy rozmowy o życiu”, „NDR”, „Niekoniecznie o Jędrzeju” oraz „Więzi” to cztery premierowe tytuły wyprodukowane w ramach programów „30 Minut” i „Pierwszy Dokument”.
Premierę otworzył dokument Julii Staniszewskiej „Trzy rozmowy o życiu”, czyli trudne i bolesne rozmowy matki i córki. Matka – to lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka, córka natomiast to agnostyczka. Jej dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Matka kocha swoje wnuki, ale nie akceptuje tej metody. Córka marzy, że matka zmieni swoje przekonania. Matka jest rozdarta między miłością do córki i wnuków a dogmatami Kościoła. Chciałaby, żeby córka spróbowała ją zrozumieć. Film próbuje zrozumieć je obie. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Kijora Film. W premierze wzięła udział reżyserka filmu, która ze sceny dziękowała swojej Mamie za możliwość realizacji dokumentu.

 

Trzydziestka Grzegorza Dębowskiego „NDR” była drugim pokazywanym filmem w trakcie premiery. "NDR" to historia dwóch braci. Kamil jest  mistrzem w wyłudzaniu pieniędzy z ubezpieczeń metodą „na jelenia”, czyli wypatrywaniem „jelenia“, wykorzystaniem jego błędu i wystawieniem się „na kolizję”. Jednak  problem zaczyna się, kiedy wypadek trzeba zainscenizować, bo prosi o to zadłużony brat. Żyjący od imprezy do imprezy Filip nie jest do tego odpowiednią osobą. Kamil odmawia, ale sytuacja komplikuje się … Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Oleksandr Pozdnyakov, scenografią zajęła się Izabela Cieszko, kostiumami Justyna Cieślik-Płusa, a charakteryzacją Paula Adryańczyk. W „trzydziestce” główne role grają Bartek Kotschedoff oraz Adam Bobik. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Ryba Movie. 

 

Drugą „trzydziestką” zaprezentowaną podczas wieczoru premierowego było „Niekoniecznie o Jędrzeju” Olgi Kałagate, czyli historia Barbary (w tej roli Aleksandra Konieczna) – kobiety, która żyje pogrążona w myślach i codziennej rutynie. Pewnego dnia ktoś dzwoni do jej drzwi. To mąż. Jego, wydawałoby się, zwyczajny powrót do domu szokuje nie tylko ją, ale i córkę. Coś wyraźnie jest nie tak… W pozostałych rolach zobaczymy Marka Kalitę, Martynę Peszko, Danutę Lewandowską oraz psa Zoe. Autorem zdjęć jest, związana ze Studiem Munka, Weronika Bilska. Z kolei Ewa Sobczak zajęła się scenografią,Lena Zięba charakteryzacją, a kostiumami Judyta Pieprzyk. Wytwórnia Filmów Oświatowych jest koproducentem i producentem wykonawczym tego obrazu.

 

Wieczorną projekcję zamknęły wspaniale przyjęte przez publiczność „Więzi” Zofii Kowalewskiej, reżyserki, która jest najmłodszym twórcą realizującym swój dokument w Studiu Munka. Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku. Autorką zdjęć do dokumentu jest Weronika Bilska, a koproducentem i producentem wykonawczym – Katarzyna Zariczny Produkcja Filmowa.


Anna Kot/Albert Kiciński/MK
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2016
Zobacz również
fot. Robert Jaworski/Studia Munka-SFP
Arkadiusz Tomiak – podwójny laureat
OFF CAMERA PRO INDUSTRY 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll