PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trwają prace nad stworzeniem pełnometrażowego filmu o przygodach Misia Uszatka. Reżyseruje Grzegorz Jonkajtys.
Misia Uszatka stworzył Czesław Janczarski w roku 1957 roku. Wtedy w gazecie pod tytułem „Miś” ukazały się drukiem pierwsze „Przygody Misia Uszatka”. Opowiadania publikowano przez wiele kolejnych lat, także w formie książek, zdobywając sympatię czytelników. Autorem ilustracji do tych bajek był Zbigniew Rychlicki

Akcja pełnometrażowego filmu o Misiu Uszatku będzie się rozgrywać w wielkiej fabryce zabawek. Okazuje się, że źle uszyty Miś i jego klapnięte uszko dyskwalifikują zabawkę. Kontrola jakości w fabryce decyduje, że ostatecznie nie trafi ona do dzieci. Miś Uszatek, Zajączek i reszta jego przyjaciół stanowczo sprzeciwiają się temu.


fot. TFP.

- Maszyny wykrywając w Misiu wadę decydują, że zabawka nie trafi w ręce dzieci - zdradza szczegóły fabuły pomysłodawca i autor scenariusza, Piotr Jasek. - Wadliwa zabawka ma zostać zniszczona. Miś nie godzi się z tym, wierzy, że na świecie są dzieci, które chcą go pokochać takim, jakim jest. Wraz z innymi odrzuconymi zabawkami trafia do podziemi fabryki. [...] Prozy o Misiu Uszatku nie są gotowym materiałem na film. Zbiór krótkich przygód (każda o czymś innym) świetnie zarysowuje postaci, buduje klimat i zmusza do refleksji, ale nie wystarczy, aby utrzymać widza w napięciu przez sto minut. Potrzebne jest jeszcze coś. Czytałem na przemian opowiadania i historie o Misiu Uszatku jako postaci literackiej i nagle zrozumiałem, że jego (postaci literackiej) historia jest filmową opowieścią. Postanowiłem połączyć jedno z drugim i tak powstała historia o tym, co działo się z Misiem Uszatkiem zanim stał się popularny i zaczął opowiadać dzieciom bajki na dobranoc.


fot. TFP.

Promo filmu jest już ukończone i właśnie zostało publicznie udostępnione:


Postaciom głosów użyczyli Maciej Stuhr i Czesław Mozil. Development projektu został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W najbliższym czasie TFP - producent projektu, złoży także wniosek o dofinansowanie produkcji filmu. Projekt powstaje w oryginalnej technice łączonej - nowy Miś został stworzony komputerowo, ale scenografia, w której rozgrywa się cała historia to miniaturowe makiety scenograficzne filmowane w hali zdjęciowej. Za animację i efekty komputerowe odpowiada Studio Produkcyjne ORKA.

- Myśląc o wyborze techniki realizacji pełnometrażowej animacji o Uszatku kierowaliśmy się atrakcyjnością wizualną i czerpaliśmy z klasyki - mówi Magdalena Zimecka, dyrektor zarządzający Studia Produkcyjnego Orka. - Wybrana metoda łączonych technik animacji 3D i ujęć makiety pozwoli ten cel osiągnąć. Scenografia jest budowana w postaci miniaturowej makiety fabryki zabawek, natomiast postaci są animowane. Miś i reszta jego przyjaciół zostali zaprojektowani w ORCE od nowa. Miś wygląda jak ten zapamiętany z dzieciństwa, jest jednak nowocześniejszy - wychodzi na przeciw wymaganiom estetycznym dzisiejszych widzów. Użycie technik łączonych pozwoli zachować charakter oryginału i jednocześnie wykorzysta wszystkie dzisiejsze możliwości techniczne. Ta metoda odróżni film od innych produkcji realizowanych całkowicie w animacji 3D.


Reżyser filmu - Grzegorz Jonkajtys, fot. TFP.

Reżyser Grzegorz Jonkajtys specjalizujący się w pracy tą techniką, autor m.in. animowanego filmu krótkometrażowego „Arka”, prezentowanego na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2007 roku i wyróżnionego na wielu zagranicznych festiwalach, obecnie pracuje w San Francisco w Industrial Light and Magic, studiu stworzonym przez George’a Lucasa. Jonkajtys zdecydował się na prace w Polsce nad projektem Misia Uszatka doceniając zarówno dobry scenariusz jak i sam pomysł na reaktywację tej kultowej postaci. Rozpoczęcie produkcji filmu planowane jest na początek 2017 roku.

- To wspaniała opowieść o przyjaźni i akceptacji odmienności - komentuje projekt reżyser filmu. - Pokazuje, że wyróżnianie się czymś i bycie sobą, a także bycie kochanym i potrzebnym takim jakim jesteś, ze wszystkimi niedoskonałościami, są OK. To również opowieść o zawiązywaniu znajomości z rówieśnikami i wspólnym wysiłku w dążeniu do celu. W dzisiejszym powierzchownym świecie pełnym zawyżonych standardów, niedoścignionej, sztucznej perfekcyjności telewizyjnych celebrytów i modeli/-ek, nierealistycznych obrazów ludzkiego ciała, ta opowieść wyróżnia się propagowaniem wartości, które mogą być korzystne zarówno dla dzieci jak i dorosłych.


fot. TFP.

Producentem jest TFP w koprodukcji z Fremantle Media Polska oraz Studiem Produkcyjnym Orka.

Albert Kiciński
TFP
Ostatnia aktualizacja:  4.03.2016
Zobacz również
fot. TFP
Aktorki Andrzeja Wajdy
Można już wpłacać na "Wołyń"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll