PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Natalia Adaszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu EVICA L'ARTE do Teatru Collegium Nobilium. Tym razem tematem będą Kultura i finanse, a gośćmi: była dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i aktorka, dyrektor teatru Maria Seweryn.
Spotkanie odbędzie się w Teatrze Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej na Miodowej 22-24, w środę  20 stycznia 2016 roku o godz. 18.00. Wstęp jest wolny, prowadzi Rafał Sławoń.

Przez ostatnie 25 lat w wolnej Polsce ogromnie zmienił się kontekst, w jakim funkcjonują instytucje i ludzie kultury. Po wielu latach uzależnienia twórców kina, teatru, literatury, sztuki od państwowego mecenatu pojawiły się różnorodne możliwości finansowania kultury. Obok państwowych czy samorządowych instytucji artystycznych - teatrów, galerii, wydawnictw itd. - powstały te prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia lub wręcz prywatne. W dobie dyktatu rynku starają się one o finansowe wsparcie z wielu źródeł (co jest trudne, także dlatego, że sponsorowanie kultury w środowisku polskiego biznesu nie stało się jeszcze tak powszechne jak np. za oceanem). Zabiegają również o pieniądze publiczne, czasami słusznie używając argumentu, że  wypełniają misję co najmniej na równi z państwowymi. Niektórym prywatnym ośrodkom kultury często bowiem zdarza się podejmować artystyczne ryzyko, być twórczo niezależnymi.

Tak działa na przykład Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, prowadząca dwie warszawskie sceny: Teatr Polonia i Och-Teatr. Jak w świecie, w którym wszystko jest produktem znaleźć partnerów finansowych wiedząc, że bez ich pomocy nie da się uniknąć kompromisu sztuki wysokiej z niską, czyli romansu z komercją? O tym na pewno wiele może powiedzieć Maria Seweryn, dyrektorka Och-Teatru zasiadająca w zarządzie Fundacji,  gość najbliższej edycji Evviva l’arte. 

Bodaj najlepiej uregulowane są zasady wspierania twórczości filmowej. Określa je Ustawa o kinematografii, której filmowcom zazdroszczą artyści z innych dziedzin. Powstały na mocy tej ustawy Polski Instytut Sztuki Filmowej obchodzi właśnie 10. urodziny i prężnie działa. Jak udało się zespołowi Instytutu wypracować nowoczesny, kreatywny i rynkowy sposób myślenia o kulturze i sztuce, a zarazem zagwarantować swym podopiecznym niczym nie skrępowaną swobodę wypowiedzi? Pytanie o to najlepszego adresata znajdzie w osobie Agnieszki Odorowicz, pierwszej dyrektor PISF, która przyjęła zaproszenie do TCN.

Poprzednimi bohaterami projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska; Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman.


WRÓB
Natalia Adaszyńska
Ostatnia aktualizacja:  17.01.2016
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia Zdjęć
Operatorzy nagrodzą zdjęcia w polskich filmach
Krzysztof Zalewski-Brejdygant. On zagrał "Roja"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll