PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Mówi Tomasz Kot, odtwórca roli Policjanta w "Dniu czekolady", debiutanckiej fabule Jacka Piotra Bławuta.
W opinii wielu filmowców kino familijne to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Może też dlatego tak niewielu reżyserów decyduje się na robienie filmów dla dzieci. Jednym z nich jest Jacek Piotr Bławut, dla którego będzie to pełnometrażowy debiut fabularny. Jego „Dzień czekolady" ma być oszczędną w słowach poetycką baśnią o czasie, tęsknocie, miłości i śmierci. - Zawsze byłem fanem opowiadania bajek i baśni. Tutaj będziemy zmierzać w stronę realizmu magicznego - wyznaje reżyser w rozmowie z portalem sfp.org. Główną inspiracją do zrobienia takiego właśnie filmu było dla Jacka Piotra Bławuta japońskie kino anime. - Mówię tu o dziełach takich twórców jak Hayao Miyazaki czy Mamoru Hosoda. Nie wykluczam, że jakiś japoński kompozytor napisze muzykę do "Dnia czekolady" - dodaje młody filmowiec.

- Kiedyś Anna Onichimowska, autorka książki "Dzień czekolady", podesłała mi rękopis tej opowieści. Jak to przeczytałem to od razu poczułem, że to jest świetny materiał na film - zdradza reżyser. W 2010 roku scenariusz do "Dnia czekolady", jaki oboje napisali, zdobył w Cannes Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej.  Pierwsze zdjęcia do realizowanego na jego podstawie filmu miały ruszyć już jesienią 2011 roku. Ostatecznie pierwszy klaps na planie "Dnia czekolady" padł co prawda jesienią, ale... 2015 roku. Za nami pierwsza tura zdjęć (26 dni). Drugą, obejmująca jeszcze 9 dni zdjęciowych, zaplanowano na styczeń 2016 roku.

Jacek Piotr Bławut na planie "Dnia czekolady". Fot. SFP.

Główne role w filmie gra dwójka dzieci: Leo Stubbs (jako Dawid) oraz Julia Odzimek (Monika). Natomiast w pozostałych rolach występują m.in. Tomasz Kot, Katarzyna Kwiatkowska oraz Katarzyna Zawadzka. Autorem zdjęć jest Radosław Ładczuk. - Chciałbym, żeby powstał film dla dzieci, ale który jest artystyczny - podkreśla Jacek Piotr Bławut.  Premiera "Dnia czekolady" planowana jest na późną jesień 2016 roku lub wczesną wiosnę 2017 roku.


Marcin Zawiśliński/ MK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2016
Zobacz również
fot. SFP
Camerimage 2015: znamy składy jury
Kamer-Ton 2015: Ruszyło głosowanie internautów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll