PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Do 3 listopada 2015 roku w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego można oglądać "Obrazy telewizyjne" zmarłego 25 października artysty Wojciecha Fangora.
Osiem obrazów Wojciecha Fangora (1922-2015), z powstającego w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia cyklu inspirowanego medium telewizyjnym, można zobaczyć w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Prace te prezentowane są publicznie niezwykle rzadko i należą do prywatnych kolekcji Artysty oraz jego marszanda, Stefana Szydłowskiego.

Wojciech Fangor, urodzony w 1922 roku w Warszawie, to dziś jeden z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Jest malarzem, grafikiem, plakacistą i rzeźbiarzem. Autorem projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. Podczas wojny studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana SzczęsnegoKowarskiego, a w 1946 roku otrzymał zaocznie dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1961 roku wyjechał z Polski, a od 1966 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

W 1970 roku jako jedyny jak dotychczas polski artysta miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Solomona Guggenheima. Do Polski wrócił w 1999 roku. Obecnie na rynku sztuki prace Wojciecha Fangora osiągają najwyższe ceny spośród polskich twórców i stanowią doskonałą lokatę kapitału.

Wystawa w Gdyńskim Centrum Filmowym jest częścią szerszej, trójmiejskiej prezentacji twórczości Wojciecha Fangora. W tym samym czasie prace Artysty można oglądać również w Sopocie, w Zatoce Sztuki (plakaty) i Państwowej Galerii Sztuki (cyklu „Heweliusz”), a także w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016, 6 października, Wojciechowi Fangorowi przyznano tytuł doktora honoris causa gdańskiej ASP.

Projekt wystawy powstał w ramach poszerzania współpracy kwartalnika artystycznego "Bliza" i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najnowszy, 24. numer wydawnictwa publikuje wkładkę z telewizyjnymi i filmowymi dziełami Wojciecha Fangora, pełniąc tym samym funkcję katalogu wystawy.AK
Gdyńskie Centrum Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2015
Zobacz również
fot. Gdyńskie Centrum Filmowe
Jacek Bromski w prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju
Polskie kino w Egipcie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll