PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Taki tytuł nosi wystawa, jaką łódzkie Muzeum Kinematografii zaprezentuje podczas najbliższego 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” została przygotowana z okazji - przypadającej w 2014 rok - 60. rocznicy debiutu fabularnego Andrzeja Wajdy, jakim było "Pokolenie". Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością Andrzeja Wajdy. Obecnie jest  w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów reżysera. Wśród tej unikatowej kolekcji można będzie obejrzeć egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec i Francji. Plakaty te często stanowią dzieła sztuki same w sobie. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Na wystawie będzie można oglądać prace twórców polskiej szkoły plakatu tj.: Roman Cieślewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace takich twórców jak: Wiesław Wałkuski, Jakub Erol, Cyprian Kościelniak, Andrzej Pągowski, Marek Freundenreich, Marcin Mroszczak, Rafał Olbiński, Rosław Szaybo. Na wystawie będzie można też obejrzeć prace znakomitych zagranicznych twórców  m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera,  M. Ogasawary, Erharda Gruttera. Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja  Wajdy.  Przy okazji ww. wystawy, której uroczyste otwarcie zaplanowano na 16 września 2014 roku, odbędzie się również premiera okolicznościowego albumu wydanego w wersji polsko-angielskiej, który zawiera 340 stron i ponad 420 plakatów z 36 krajów.


Plakat do filmu "Popioły". Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Wystawa powstała we współpracy z licznymi  partnerami krajowymi oraz zagranicznymi. Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Kino RP, Telewizja Kino Polska, SF Kalejdoskop, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Narodni filmowy archiv w Pradze,  British Film Institute w Londynie,  Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze,  Cinematheque Francais w Paryżu,  Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych. Wykorzystano w projekcie także plakaty prywatnych kolekcjonerów – Andrzeja Cebuli i Pavla Rajcana.


Japoński plakat do filmu "Pokolenie". Fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Część ekspozycji  po raz pierwszy została  pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas ostatniego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W dniach 15 września – 5 października 2014 roku będzie można ją obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni. -  Projekt został przyjęty przez Pana Andrzeja Wajdę z wielkim entuzjazmem. Reżyser zadeklarował pełną pomoc przy jego tworzeniu i objął projekt opieką merytoryczną – mówią organizatorzy wystawy.
MZ
39. Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  22.07.2014
Zobacz również
fot. Muzeum Kinematografii
Polskie komisje filmowe partnerem Polish Days
Pokaz niezależnych filmów krótkometrażowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll