PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Krakowie rozpoczęły się zdjęcia do „Nigdy tu już nie powrócę”. W roli głównej Borys Szyc.
W Krakowie ruszyły zdjęcia do filmowego portretu twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. W rolę Tadeusza Kantora wcielił się Borys Szyc, laureat Złotych Lwów festiwalu w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł. Zaskakującego niezwykłą metamorfozą aktora można podziwiać na pierwszych zdjęciach z planu „Nigdy tu już nie powrócę”. Film powstaje z okazji Roku Tadeusza Kantora ogłoszonego w 2015 roku przez UNESCO i wejdzie na ekrany kin w drugiej połowie 2016 roku.
 
Borys Szyc jako Tadeusz Kantor na planie filmu "Nigdy tu już nie powrócę". Fot. Adam Golec.

Opowieść o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w krakowskim środowisku artystycznym, po sukcesy międzynarodowe. W obsadzie, oprócz Borysa Szyca, m.in. Paulina Puślednik, Agnieszka Podsiadlik, Klara Bielawka, Mariusz Benoit, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jan Frycz, Robert Gonera, Jacek Poniedziałek, Katarzyna Herman i Redbad Klijnstra.
 
- Najważniejsze dla mnie było zachowanie odpowiednich proporcji między życiem prywatnym i sztuką, choć ta granica jest płynna. Kantor był autokreacjonistą, jego życie prywatne było dziełem zaplanowanym, dlatego też granica między twórczością a życiem jest niewyraźna. Oczywiście pewne wątki zostały skrócone lub zmienione dla zachowania tempa i dramaturgii filmu. Film rządzi się swoimi prawami i musi zamknąć w dwóch godzinach historię 69 lat życia bohatera. Tadeusz Kantor to wielka postać naszej kultury, często nie mamy świadomości, jak istotny był jego wkład w sztukę nie tylko polską, ale i światową. To artysta światowego formatu, który odniósł realny sukces w świecie, wciąż jest tam ceniony i rozpoznawalny, a w Polsce troszkę już zapomniany. W latach 70. Newsweek uznał jego spektakl „Umarła Klasa” za najlepszy spektakl świata - opowiada Jan Hryniak, reżyser filmu, którego premiera odbędzie się w 2016 roku.  Scenariusz do "Nigdy tu już nie powrócę" napisał Łukasz M. Maciejewski, a opieki literackiej podjął się Maciej Pisuk („Jesteś Bogiem”). Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski („Mój rower”), scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, a za kostiumy Małgorzata Zacharska. Muzykę do filmu skomponuje Włodek Pawlik, zdobywca nagrody Grammy 2014 („Night in Calisia”). Koproducentami są m.in.: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe. Producentem filmu jest Studio Rewers, a dystrybutorem Kino Świat.
 

MZ
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2015
Zobacz również
fot. Adam Golec
Kino Dzieci
Twórca "Mlecznego brata" z nagrodą we Włoszech
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll