PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Tajlandii 70 proc. mężczyzn zostaje tymczasowymi mnichami. Ball ma tylko dwa tygodnie, żeby odnaleźć spokój, ale cały świat próbuje mu przeszkodzić. Ten niezwykły zwyczaj stał się kanwą dokumentalnego filmu Rafała Skalskiego „Mnich z morza”. Reżyser i producenci zbierają fundusze na film na drodze crowdfundingu, czyli zbiórki publicznej.
Zgodnie z tajską tradycją każdy "prawdziwy mężczyzna" powinien raz w życiu wstąpić do klasztoru i zostać buddyjskim mnichem, nawet na kilka dni. Taki jest kulturowy przymus, podsycany przez rodziców, rówieśników i pracodawców. „Mnich z morza“ to historia Balla – mieszkającego z rodzicami 30-letniego imprezowicza i pracoholika z Bangkoku, który właśnie spełnia ten nakaz i postanawia wstąpić do klasztoru na dwa tygodnie. Na czas pobytu w nim będzie musiał zrezygnować z alkoholu, papierosów, sprzętów elektronicznych, telewizji i mnóstwa innych przyjemności, które towarzyszą mu na co dzień.  Główną motywacją Balla do zostania krótkoterminowym mnichem jest chęć udowodnienia przed sobą i przed swoimi znajomymi tego, że dojrzał i jest już prawdziwym mężczyzną. Ball jest gejem, mieszka z rodzicami, w ciągu dnia jest wzorowym pracownikiem korporacji, wieczorami zmienia się w wielkiego balangowicza. Nieustannie towarzyszy mu smartfon - w świecie wirtualnym jest często dużo bardziej obecny, niż w świecie tu i teraz.

Kadr z filmu, fot. Centrala

W klasztorze  poznaje mnicha Opata – drugiego bohatera filmu, postać skrajnie różną.  To mnich pełen sprzeczności, dawny kryminalista, który wciąż prowadzi walkę – z siłami przyrody, czy z niektórymi mieszkańcami wsi. Teraz jego celem jest postawienie wielkiego pomnika Buddy, to jego wielka idea, której nic nie stanie na przeszkodzie.  - „Z kamerą towarzyszyliśmy Ballowi zanim został mnichem, w trakcie jego pobytu w klasztorze oraz po powrocie do Bangkoku, do dawnego życia” - piszą twórcy filmu na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl.  - „<Mnich z morza> będzie pełnometrażowym filmem dokumentalnym, który mamy zamiar pokazywać na festiwalach, a naszym dalszym celem jest wprowadzenie filmu do dystrybucji kinowej”.

Rytuał święcenia na mnicha, fot. Centrala

Ekipa filmu realizowała zdjęcia w Tajlandii od  2011 roku. Zdjęcia zostały już zakończone. - "Nakręciliśmy ponad 100 godzin materiału, jesteśmy w trakcie montażu" – mówią twórcy. - "Teraz potrzebujemy pieniędzy na postprodukcję".

Kadr z filmu, fot. Centrala

Producentem dokumentu jest doświadczona firma Centrala. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, środki przeznaczone zostały głównie na zdjęcia.- Na chwilę obecną z 22 tysięcy złotych zostało nam do zebrania jeszcze około 7 tys. Jeśli nie uda nam się zebrać tych minimalnych 22 tysięcy, jakie sobie wyznaczyliśmy - nie dostaniemy nic i pieniądze wracają do niedoszłych mecenasów. - mówi Rafał Skalski, reżyser, apelując o wpłacanie choćby minimalnych kwot na projekt.  - Pomysł na film o tajskim mnichu narodził się, gdy przeczytałem gdzieś artykuł o kulturowym przymusie, jaki jest w Tajlandii. Od początku obudziło to moje skojarzenia z polską duchowością wynikającą bardziej z potrzeb rodzinnych niż religijnych. Na potrzeby mojego filmu nazwałem to „duchowością instant“, która więcej ma wspólnego z odbębnianiem pewnych rytuałów, przestrzeganiem przesądów niż faktycznym rozważaniem tego, jaki jest cel i sens życia – mówi reżyser. - W moich filmach lubi poruszać temat dojrzewania, inicjacji. Dla mojego bohatera  wstąpienie do klasztoru to przekroczenie jakiejś granicy dojrzałości, przejście w dorosłe życie. Dla niego to także próba udowodnienia sobie i reszcie świata, że jest prawdziwym mężczyzną i o tym także będzie mój film.


fot. Centrala

Reżyser i autor zdjęć - Rafał Skalski i Filip Dróżdż - przyjaźnią się od czasów studiów w łódzkiej filmówce. Zrealizowali razem kilka etiud krótkometrażowych. Za montaż odpowiada Filip Drzewiecki. Producentami są Agnieszka Janowska i Paweł Kosuń z Centrali.
Filip Dróżdż i Rafał Skalski, fot. Centrala

Rafał Skalski jest absolwentem Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego filmy były pokazywane i nagradzane m.in. na IDFA Amsterdam, DOXA Vancouver, Londynie, Lizbonie, Pampelunie, Hot Docs Toronto, Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jest jednym z reżyserów wiodących telewizyjnego Weekendowego Magazynu Filmowego, laureatem stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska", uczestnikiem Berlinale Talent Campus oraz członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

Zbiórka trwa do 24 czerwca 2015 roku. „- Liczymy na to, że film dziejący się w gorącej Tajlandii choć trochę ociepli Wam następną zimę!” - piszą na platformie crowfundingowej producenci.


kadr z filmu, fot. Centrala

Akcję można wesprzeć tutaj:
https://polakpotrafi.pl/projekt/mnich-z-morza?utm_source=projects

Profil na FB:

https://www.facebook.com/mnich.z.morza?fref=n


trailer: vimeo.com/125563234

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2015
Zobacz również
fot. Centrala
Komu dotacja? Dofinansowania PISF 2/2015
"Teraz Polska" dla... sieci kin!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll